Въвеждането на „Зелена зона“ в Пловдив има за цел да облекчи трафика и паркирането. Това стана ясно по време на днешното заседание на Общинската комисия по безопасност на движението по пътищата. Заместник-кметът по транспорт и председател на комисията Тодор Чонов запозна присъстващите с основните идеи в проекта, който вече се разработва и предстои широко обществено обсъждане.
Тоя обясни, че новата зона за платено паркиране ще е около десет пъти по-голяма в сравнение със сега съществуващата „Синя зона“. Предвижда се на север тя да достига до бул. „Дунав“, на юг – до бул. „Александър Стамболийски“, на запад – до ул. „Царевец“, на изток – до бул. „Източен“. Това стана ясно по време на днешното заседание на Общинската комисия по безопасност на движението по пътищата.
„Мярката е наложителна за облекчаване на трафика, подобряване на паркирането и освобождаването на пространства по улиците. Предвиждаме двойно по-ниски цени спрямо тези в „Синя зона“, както за домуващите, така и за паркиращите. На всички входове на града предстои да изградим буферни паркинги, където влизащите в Пловдив да оставят колите си. Очакваме намаляването на автомобилния натиск да рефлектира положително и върху безопасността на движението“, категоричен е Тодор Чонов.
Сред заложените нови мерки е въвеждането на „Синя зона“ в квартал „Капана“. От Пътна полиция предложиха да се обособят места, откъдето да тръгват всички организирани ученически пътувания. Сега това става директно от училищата, което създава рискове за безопасността на децата, а и още повече натоварва трафика. По повдигнатия въпрос ще се търси решение съвместно с Регионалното управление на образованието.
Продължават дейността си междуведомствените работни групи в шестте района на Пловдив, които обследват конфликтните места по пътищата и предлагат конкретни решения. Миналата година Експертният съвет към комисията е провел шест заседания, на които са разгледани 70 писма, жалби, заявления и предложения от граждани, кметствата и районните управление на МВР, свързани с подобряване на безопасността на движението.
Вследствие на системния анализ и оценка на състоянието на пътната инфраструктура ОП „Организация и контрол на транспорта“ е изпълнило десетки конкретни препоръки. Директорът на общинското предприятие инж. Пламен Вълков отчете, че е възстановена хоризонталната пътна маркировка на всички пешеходни пътеки, подадени от работните групи по райони, освежени са и 514 пешеходни пътеки пред детски и учебни заведения. По уличната мрежа е положена 4900 кв. м пътна маркировка с маркировъчна боя на акрилатна основа, 820 кв. м – термопластик, 1720 кв. м – студен шприц пластик. Запълнени са пукнатини на 54 629 линейни метра пътни настилки.
С 30 броя повече спрямо 2018 г. са осветените пешеходни пътеки и сега те са 81, а на 27 кръстовища е изградено цялостно осветление. Монтирани са 100 нови пътни знаци за пешеходни пътеки, а на 9 особено невралгични места са поставени и светодиодни знаци.
Пред входове на училища и детски градини са монтирани 320 оградни пана, а за обезопасяването на велоалеи – 190 ограничители тип „кабар“. Цветното покритие и пътната маркировка на велоалеите също са възстановени.
Директорът на „Организация и контрол на транспорта“ посочи още редица изпълнени дейности, като открои надграждането на системата за видеонаблюдение, която обхваща вече 24 кръстовища.
Заместник-кметът Тодор Чонов подчерта, че от края на декември до момента на 9 проблемни кръстовища е оптимизирана организацията на движение. Облекчен е десният завой, на много места е премахнат защитеният ляв завой, променени са циклограмите на светофарни уредби. След въвеждането на еднопосочно движение в карето между ул. „Богомил“, ул. „Цар Асен“, бул. „Христо Ботев“ и бул. „Източен“ работата продължава и в съседната градска зона.Днес следобед излязоха пробите, които бяха взети на 27 ноември. Взехме над 300 проби, резултатите са, че те са на 100% положителни. Това каза служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов след днешното заседание на Централния епизоотичен съвет в коментар за установения случай на наличието на чума по дребните преживни животни в обект във..
При акция на Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и МВР в резерват „Джендема“ са открити останки от мъртви селскостопански животни и незаконно поставен фургон. От Министерството на околната среда и водите съобщават, че край съоръжението са намерени разхвърляни части от говеда, биволи и кози, без идентификационни знаци. Това е сериозно нарушение..
Скандалът с обвиненията към екипа на Епископската базилика, че незаконно е разкрил, а после и укривал мраморната глава на богинята Тюхе, както и самото ѝ "изкъртване", ще повлияе негативно на кандидатурата на обекта за включване в списъка на ЮНЕСКО, каза днес директорът на ОИ "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева. "Това е нарушаване на..
Празничната коледна елха грейва тази вечер от 17.30 ч. в Първомай. След като заблестят светлините на празничното дърво на площада програмата продължава с коледни песни и детски концерт, а Дядо Коледа и Снежанка ще раздават лакомства. „Заповядайте да споделим заедно този вълшебен миг! Да посрещнем заедно, с настроение и песни, наближаващите..
Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..