Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Църквата "Св.Димитър" в село Паталеница е шедьовър


През 1956 г. църквата църквата "Св.Димитър" в село Паталеница  обявена за архитектурен паметник на културата с национално значение, а през 1971 г., след проучването на изключително ценните стенописи – и за художествен паметник на културата с национално значение.

 Църквата   е уникална със своята археология и история  - на повече от 900 години е. Наричат я Каменната църква. Стенописите в църкавата са шедьоври, разказва Любка Тодорова, уредник в  Исторически музей Пазарджик отдел "Археология". 

 Тя припомня,  че отнасят строителството и към ХI, но I все още няма  точна дата за строителството на църквата , всичко публикувано е като  предположения, а не  научни доказателества.

 Според един от изследвателите от 60-те години, акад.Митяев, църквата е строена през периода ХIІІ - ХIV век. 

Проф. Атанас Божков предполага,  че църквата е от края на ХII  век. Други изследователи я датират  ХI - ХII век. 

Според една от легендите ,  преди идването на турците, за да я  запази , населението на Паталеница я засипва с пръст, за да се куртулиса / запази / и оттам идва  и   името"Света Куртулещица“.  Стефан Захариев в своята книга „Географико-историко-статистическо описание на Татар-Пазарджишката кааза“, издадена във Виена през 1870 г. пише ,че църквата е изградена от дукс Григорий Куркуа през царуването на гърците и че селяните я наричат „Света Куркулещица“, което е изкривено от Куркуа.

Стенописите са наистина впечатляващи, ясно се разчитат около 80 сцени. 

През 60-те години при пристрояването на нов притвор, някои от стенописите са замазани с варова мазилка и блажна боя, но с течение на времето  варовата мазилка  се напуква, и след реставрация  красотата им грейва. Истински шедьовър.  Невероятно красиви.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Цинга Манга Фънк гостуват в Пловдив

Барабанистът Кирил Добрев е една от емблематичните фигури в етно-група Булгара. От 20 години се занимава с композиране и саунд дизайн за различни филмови, театрални и музикални проекти. През 2003 печели Аскеер за авторска музика към театралния спектакъл “Дивите”. Съавтор е с Влади Михайлов на музиката към българското предложение за Оскар “Кецове”,..

публикувано на 26.04.24 в 16:50

В "Срещите - разговор за морала

Преизвестно е - зад всяка криза стои моралът. А какво е моралът?  Илия Кожухаров, Петко Атанасов и отец Радослав Паскалев разсъждават в "Срещите" тази събота.  Бъдете с Радио Пловдив, интересно е!

публикувано на 26.04.24 в 10:15

Показват филми с "Поглед към другия"

Петдневна филмова поредица „Поглед към другия“ ще бъде представена от днес в Пловдив .  Международната селекция от киноразкази е инициатива на Гьоте институт - България  и сдружението „Арте Урбана Колектив“ и ще бъде показана в Лъки – Дом на киното. Програмата включва късометражни, документални и игрални европейски заглавия, както и..

публикувано на 26.04.24 в 06:37

Изложба на Александър Христев в галерия "Пловдив"

Дружеството на пловдивските художници представя изложбата „Палитра Европа“ на живеещия във Франция творец Александър Христев в галерия „Пловдив“ в сградата на Общинския съвет. Роденият през 1976 г. в Париж художник учи в реномирани частни училища в града, като след колежа посещава Екол  ПЕНИНЕНГЕН, Екол де ВОЗ АР, Ателие по живопис Де ла Вил..

публикувано на 26.04.24 в 06:29

Никола Илиев единодушно стана почетен гражданин на Пловдив

Пловдивският общински съвет единодушно удостои с отличието „Почетен гражданин на град Пловдив“ Никола Илиев за изключителен принос към опазване, съхраняване и развитие на музикалното наследство и популяризиране на българската народна музика. Никола Илиев е емблематична фигура за град Пловдив, обогатявайки културния пейзаж с непреходната..

публикувано на 25.04.24 в 11:25