С тези думи започна словото на председателя на Общинския съвет в Пловдив Александър Държиков на тържествената церемония пред Паметника на руските освободители на Бунарджика.
142-та годишнина от Освобождението събра пловдивчани, общественици, политически и държавни дейци, които изкачиха хълма, за да изразят преклонение, памет, почит. Хората споделяха, че приемат Освобождението като българското Възкресение, горди са, че са българи и идването им на този връх е знак и на благодарност към всички, дали свободата си за България.
Александър Държиков подчерта, че: На днешния ден, благодарение на хиляди знайни и незнайни герои, е поставено началото на онази Трета България, на която историята бе отредила да се намира на кръстопътя между Запада и Изтока, между Европа и Азия, там, където така сложно и съдбовно се преплитат интересите на великите сили, държава, която отново заема своето място на картата на Европа.
Преди 142 години на този ден България възкръсна от пепелищата на 5-вековно робство, погълнали хиляди и хиляди свидни български синове и дъщери. Но дори и в най-тъмните години на робството българският народ успя да съхрани своята вяра, език и традиции и не чакаше даром да получи свободата си. Актът на Освобождението е бил и винаги ще бъде непреходен извор на национално самочувствие, защото дори в робските окови българският дух несломимо вярваше в изконното си право на свобода.
Държиков припомни, че пътят към свободата не е лек: Началото е икономическото замогване на българите през ХVІІІ и ХІХ век, когато балканските и тракийски селища стават стопанското сърце на османската империя. Следва борбата за национална просвета, когато във всяко българско селище се създава училище със свой даскал и учебници на родния език, за да дойде след това и църковно – националната борба, когато във всяка църква служи свещеник на родния език, а през 1870г. българите имат вече своя Екзархия. Българската държавна традиция оживява с нови сили по време на Възраждането, когато българските църкви, училища и общини, макар и в условията на робство, успяват да се изградят като самобитни национални институции. Пътят към свободата преминава и през саможертвата на хайдушките дружини, през огъня на четническото движение, през нелегалните комитетите на Васил Левски и чутовната Априлска епопея. 3-ти март е доказателството, че жертвите от Априлското въстание не са били напразни, че 15 хиляди доброволцисе сражяват в руската армия в името на България!
Българската свобода има своите герои, които ние днес почитаме, свеждайки смирено глава. Наш дълг е да помним тяхната саможертва. В дни като този дълбоката човешка признателност не познава граници. Историята има една истина за войната от 1877-1878г. и нищо не може да заличи факта, че свидните синове на руския, румънския, финландския, украинския, белоруския, полския, литовския народи положиха костите си за нашата свобода и намериха последен покой на българска земя.
Ние в Пловдив сме горди, че всяка година на 3-ти март почитаме паметта на това място, където през м. септември 1881 г. е открит първия паметник в прослава на руско-турската война и освобождението на България.
В ден като днешния повече от всякога сме горди, че сме потомци на славен и борбен народ. Длъжни сме да тачим своята история и да не забравяме тези дни, носещи дух на патриотизъм. Прекланяме се пред геройския подвиг на борците за свобода, които с върховна саможертва и любов към отечеството, с храбър и непреклонен български дух, извоюваха свободата ни!
142 години по-късно дългът зове да помним святото дело и саможертвата на нашите предци. Отговорността изисква да следваме идеала „за чиста и свята република” и да предаваме на бъдните поколения завета на свободата.Наследниците ни трябва да знаят и тачат спомена за славните революционери, които чрез своята преданост и нечувано себеотрицание отдадоха живота си в името на силна и щастлива България! Нека засвидетелстваме своята безгранична синовна почит и уважение, пожелавайки си мир и светло бъдеще! Поклон пред загиналите за Свободата на Родината! Да живее България!
Напълно възстановено е електрозахранването в селищата по Арденското корито над Смолян, това съобщи за Радио Пловдив заместник-областният управител Адриан Петров . Той допълни, че този следобед е в ъзстановено и е движението за всички моторни превозни средства през прохода Рожен. Остават въведените ограничения за движение на..
Мъж на средна възраст е потрошил с кол страничното стъкло на автобус по линия №6 в кв. „Столипиново”. Инцидентът е от днес преди обяд, когато възникнал конфликт между шофьора и нападателя. Мотивът е, че предишния ден шофьорът отказал да качи пътника, който се опитал да го спре между спирките. От фирма „Автобусни превози – Пловдив”..
Възстановено е движението за всички моторни превозни средства през прохода Рожен. Остават въведените ограничения за движение на тежкотоварните автомобили с ремаркета и полуремаркета по останалите пътища на територията на Смолянска област. Продължава работата по отстраняване на авариите по електропреносната мрежа в селища по Арденското корито
63-годишна жена е в болница, след като бе блъсната на пешеходна пътека в Пловдив. Инцидентът станал на бул. „Никола Вапцаров“, където предимството на пешеходката било отнето от лек автомобил „Мерцедес“ с 30-годишен водач. Пробите за употреба на алкохол и наркотични вещества на мъжа са отрицателни. С полицейска заповед той е бил задържан за срок до..
Авария в електропровод остави всички населени места по поречието на Арденското корито над Смолян без електричество, съобщи заместник-областният управител Адриян Петров. Сред засегнатите селища са Смилян, Сивино, Арда, Могилица, Кошница, Липец. Сигналът е постъпил малко след 8:40 ч. тази сутрин, като дежурни екипи на електроразпределителното..