Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нормата е най-важното нещо от древността до днес

Отминалото време в голяма степен се компрометира или напротив – смята се за „едно щастливо време“. Приказките започват така „Имало едно време...“, а какво е имало, зависи от позицията на разказвача към това време, каза авторът на книгата "Шепотът на гигантите" проф. Иван Маразов. Тя е посветена  на две митични раси: гигантите и джуджетата. Митът използва антропометрична хипербола, за да  изяви принадлежността към свят, в който  аномалията и нарушаването на нормата е правило. Въз основа на сравнения, главно от индоевропейската митологична традиция, в книгата е направен опит да се възстанови една съществена част от тракийския фолклор. 

В различните култури гигантите, титаните,  исполините, великаните, се наричат по различен начин. Те са по-големи от днешните хора, тъй като еволюцията често се представя като деволюция, т.е. – от по-голямото – към по-малкото.

Когато например, на  един от трите полуострова на Халкидики, които на времето са били Тракийска земя, са намирани големи кости, вероятно на праисторически животни, гърците са смятали, че те принадлежат на гигантите. Именно на този полуостров на полето Флегра, което означава „опожарено“, според древните гърци, се е развивала битката между  боговете и гигантите  за  това кой ще управлява Света.  Гази гигантомахия се е представяла именно в земите на траките.

Тук са обитавали и циклопите,  преди да отидат на други места.

По думите на проф. Маразов, гърците са изнасяли всички неприятни същества, които биха могли да бъдат заплаха за техния свят и които са асиметрични същества – големи, многоръки, еднооки, многооки, с антиповедение. 

Винаги са ги изнасяли от техния свят на периферията.

Затова и често траките били сравнявани с тези митични същества. Чуждият винаги си е чужд и той трябва да проявява  черти, които са точно обратните на това, което сме ние.

Ако ние се отнасяме критично към българския етнос, което изглежда е свойствено за нашия народ – да бъде по-критичен към себе си, всички онези лоши черти, които гърците са приписвали на траките, могат да бъдат приписани на нас.

За гърците например, когато представяли на театралната сцена тракиец, той винаги мирише на чесън, пиян е, говори несвързано и само със съгласни  и винаги, разбира се,  е готов за любов. Това е образът на чуждия, който е създаден от гърците и в който те въплъщават траките.

 Гърците именно са извели тази етнографска особеност в принцип – противопоставянето между гърци /т.е. цивилизацията/ и варварите.Този процес не е приключил до днес. Европеецът винаги е със самочувствието, че е повече от останалите народи, въпреки, че уж е толерантен. И вие сте забелязали, че когато стане атентат в някоя арабска страна, при който загиват 200 души, не обръщат внимание. Но ако загине един човек в Европа, това вече е трагедия. Т.е. това деление не е завършило и до днес.

Ние не можем да видим другия свят. Двата свята са взаимно невидими. Но ние чуваме неговия шепот.

И пак в Тракия, според древните гърци, са живели и  пигмеите – малките хора.Това племе е войнствено, в услуга на дребното.

Като хора, в чиито вени тече тракийска кръв, трябва да се осъзнаваме така, че да бъдем нормални хора. Да не се смятаме нито за гиганти, но и в никакъв случай да не приемаме, че сме пигмеи.  Нормата е най-важното за архаичния човек, но тя е и най-важното за съвременния човек.

Интервюто – от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Уволниха държавен служител от Асеновград заради участие в РИК

Скандално уволнение на държавен служител заради назначаването му в 17-та Районна избирателна комисия на Пловдив област. Началникът на Общинска служба по земеделие – Асеновград Ваня Костадинова е била освободена в петък от директора на Областната дирекция „Земеделие“ Ангел Личев.  Костадинова и нейният адвокат са обжалвали в..

публикувано на 03.06.24 в 16:12

В агросектора да се подпомагат интегрирани решения

„Когато се вдигне жизненият стандарт на хората и по-голяма част от тях спрат да купуват само най-евтините неща“. Тогава, според доц.  Божин Божинов, експерт по растителна генетика от пловдивския Аграрен университет, ще е възможно да се увеличи дела на пазара на българските плодове и зеленчуци. Според него процесът ще изисква усилията и на..

публикувано на 03.06.24 в 16:11

Демографската пустиня у нас е колкото площта на Дания

В България има цели райони, в които от 30 години не се е раждало дете. Почти 40% от територията на страната ни представлява “демографска пустиня”. Това са места, в които живеят под 10 души на кв. км. У нас площта на тази „демографска пустиня“ е колкото са териториите на страни като Дания и Нидерландия.  Още по – тревожното е, че само за..

публикувано на 03.06.24 в 14:50

Постоянното ходене на избори не носи позитиви на никого

"Това, че ще гласуваме два избора на една и съща дата, вкарва доста повече енергия в изборите. Партиите правят доста големи събития в София, Пловдив и на други места в страната, което означава, че има повече енергия". Това заяви политологът и изборен експерт Даниел Стефанов. Той обаче изрази недоверие, че ще видим съществен скок в активността на..

публикувано на 03.06.24 в 11:12

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53