Страницата, в която Центърът за хора с деменции към Комплекса за социални услуги „Св. Георги“ в Пловдив беше наречен „дом на ужаса“, е затворена. Но сега има остра нужда от болногледачи и общината среща трудност да запълни свободните бройки. Това обяви заместник кметът по социалните въпроси Анести Тимчев:
В момента има 4 свободни места, търсят се болногледачи. Това е една нелека професия с минимална работна заплата. Бюрото по труда прави неимоверно много усилия, но няма желаещи. Следващата седмица отново ще отида там, ще поканим хора.
Директорката е отстранена и до титуляр има временно изпълняващ длъжността. Уволнени са и болногледачи, а в Центъра са останали 7, напомня Тимчев. И докато се търсят техни колеги срещу заплата от около 400 лева, общината привлича в грижата помощта на доброволци.
Ще влеем една свежа струя с доброволците от БЧК - имаме договореност, сега се прави графика кога и кои ще дойдат, какво ще изпълняват. Ще говорим и с Националния Алианс за работа с доброволци. Няма да оставим Центъра - допълва зам. кметът.
А социалният асистент Калина Димитрова, за която е болезнено да се връща към случая, изнесен в медиите, обяснява:
Ние един месец мълчахме, защото бяхме принудени да мълчим - да видим кое как ще излезе. Реално погледнато, ние не можахме да се защитим. Аз лично съм човек, който с такова удоволствие работи тази работа. Всичко давам от себе си. И това, което излезе, мен лично ме потресе. Психически съм омерзена. В момента имам чувството, че съм с 20% достойнство.
А за липсата на болногледачи, казва: Просто умоляваме - тежка е работата, действително, но ако са повече хората, тя се разпределя. Тук има прекрасни условия за труд. Колективът на този етап е прекрасен.
Има само трима мъже сред 27-те обитатели на центъра. На 99 години Цветанка е най-възрастната. А Стоянка, която е доведена тук от МВР буквално от улицата, все още не иска да излиза извън Центъра.
Времето за повечето от настанените в него няма конкретни параметри. Защото паметта им го деформира. Те не си спомнят много неща от живота си. Но помнят песните, които са учили. И защото отбелязват празниците, с песен се готвят да посрещнат и най-близкия - 8 март.
Как изглежда един предиобед в Центъра два дни преди него - може да чуете в репортажа в звуковия файл с част от историите на обитателите му.
Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..
В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..