Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция да се върне към НАТО и Европа и тогава да иска подкрепа

Турция целенасочено ориентира мигрантите към гръцката граница, а не - към българската. От една страна, това вероятно се дължи на по-близките отношения, които премиерът Борисов е изградил с Ердоган, а от друга – заради по-тежките конфликти, които са налице между Турция и Гърция, заяви политическият анализатор Пламен Асенов.

По думите му, това е наказателна операция на Турция спрямо Гърция, заради сондажите в акваторията на Кипър, заради нарушенията на въздушното пространство през последната година и т.н.

По тази причина засега българската граница е „суха“.

Но има и нещо друго – България не е особено гостоприемна към мигрантите. Тя е изключително бедна страна и не може да предложи бързи административни процедури, за да могат те да продължат към сърцето на Европа.

Асенов подчерта, че всички усилия на страната ни сега са насочени към опазване на границата ни от проникване.

Това е правилна позиция и в съответствие с общоевропейската, защото на външната граница не трябва да бъде допуснат пробив. Цялата граница между България и Гърция е отворена и мигрантите могат да влязат абсолютно неконтролирано оттам. От друга страна, Македонската граница не е трудна за пробиване, вероятно и Сърбия няма толкова да се съпротивлява. Но оттам се стига до две абсолютно непробиваеми граници – на Хърватия и на Унгария. 

Добрата новина е, че нещата са променени от 2015 г., когато Меркел призова да приемем мигрантите. Но това е като онзи виц, в който поляците искат да ги завладеят китайците, защото веднъж ще дойдат в Полша, но два пъти ще минат през Русия. Германия сякаш не си даде сметка, че за да стигнат до Германия мигрантите и да бъдат използвани като работна ръка, ще минат като скакалци през европейските държави. Сега ситуацията е различна.  Европа не е готова и скоро няма да бъде готова да посреща хиляди мигранти.

Асенов подчерта, че между мигранти и бежанци трябва да се прави разлика. На границите това не са бежанци  и това е до голяма степен манипулирано. От кого – е спорен въпрос, но ситуацията е съвършено различна.  

Вероятно това е и част на хибридната война на Русия срещу Европа. Излезе и информация в германски вестник, че чрез въздушните удари в Идлиб Русия стимулира мигрантска вълна и това се използва като оръжие срещу Европа.

Ердоган не може да бъде едновременно приятел и с Русия, и със свободния свят. Той трябва да се върне към НАТО, Европа и към нормалния свят и тогава да получи подкрепата, която иска.

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39