Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция да се върне към НАТО и Европа и тогава да иска подкрепа

Турция целенасочено ориентира мигрантите към гръцката граница, а не - към българската. От една страна, това вероятно се дължи на по-близките отношения, които премиерът Борисов е изградил с Ердоган, а от друга – заради по-тежките конфликти, които са налице между Турция и Гърция, заяви политическият анализатор Пламен Асенов.

По думите му, това е наказателна операция на Турция спрямо Гърция, заради сондажите в акваторията на Кипър, заради нарушенията на въздушното пространство през последната година и т.н.

По тази причина засега българската граница е „суха“.

Но има и нещо друго – България не е особено гостоприемна към мигрантите. Тя е изключително бедна страна и не може да предложи бързи административни процедури, за да могат те да продължат към сърцето на Европа.

Асенов подчерта, че всички усилия на страната ни сега са насочени към опазване на границата ни от проникване.

Това е правилна позиция и в съответствие с общоевропейската, защото на външната граница не трябва да бъде допуснат пробив. Цялата граница между България и Гърция е отворена и мигрантите могат да влязат абсолютно неконтролирано оттам. От друга страна, Македонската граница не е трудна за пробиване, вероятно и Сърбия няма толкова да се съпротивлява. Но оттам се стига до две абсолютно непробиваеми граници – на Хърватия и на Унгария. 

Добрата новина е, че нещата са променени от 2015 г., когато Меркел призова да приемем мигрантите. Но това е като онзи виц, в който поляците искат да ги завладеят китайците, защото веднъж ще дойдат в Полша, но два пъти ще минат през Русия. Германия сякаш не си даде сметка, че за да стигнат до Германия мигрантите и да бъдат използвани като работна ръка, ще минат като скакалци през европейските държави. Сега ситуацията е различна.  Европа не е готова и скоро няма да бъде готова да посреща хиляди мигранти.

Асенов подчерта, че между мигранти и бежанци трябва да се прави разлика. На границите това не са бежанци  и това е до голяма степен манипулирано. От кого – е спорен въпрос, но ситуацията е съвършено различна.  

Вероятно това е и част на хибридната война на Русия срещу Европа. Излезе и информация в германски вестник, че чрез въздушните удари в Идлиб Русия стимулира мигрантска вълна и това се използва като оръжие срещу Европа.

Ердоган не може да бъде едновременно приятел и с Русия, и със свободния свят. Той трябва да се върне към НАТО, Европа и към нормалния свят и тогава да получи подкрепата, която иска.

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58