Преди 7 години написах книгата „Ти вярваш“, в която е описан епизодът с предотвратеното изпращане на пловдивските евреи в лагерите на смъртта в Полша благодарение на намесата на гражданите и на пловдивския митролополит Кирил. Това разказа Леа Коен - писател и бивш дипломат по повод Деня на Паметта, който се отбелязва на 10 март.
Тя подчерта, че БПЦ е единствената институция, която от 1940 г. до края на преследването на евреите винаги е оставала на категорична позиция в защита на българските граждани от еврейски произход.
Две са изключителните фигури в тази книга и в събитията – пловдивският митрополит Кирил и Софийският – Стефан. Това са мощни водачи, на които до голяма степен се дължи онзи развой на събитията и спасението на евреите..
Митрополит Кирил не се е застъпвал само един път за евреите. Той е имал непрекъсната активна дейност. Ходил е до полицейския участък и е извадил от там трима еврейски младежи-ремсисти. В еврейската памет за него има специален мемориал.
Мое лично убеждение е, но то е и на Института за изследване на Холокоста във Вашингтон, че българската държава е имала силен инструмент да помогне на своите граждани, „администрирани“ или „присъединени“ , в съответствие с терминологията, в Беломорска Тракия и Вардарска Македония, които са били депортирани. По онова време обаче в терминологията на Цар БорисІІІ --- се говори за „окупирани“ от нашите войски територии. На всички народи там се е дало правото на български граждани, с изключение - на евреите.Така те са останали без права и фактът се е превърнал в техен билет към лагерите на смъртта.
Коен подчерта, че отговорността на Българската държава по отношение на това население е голяма.
А историята на знаменитото семейство Арие е интересна с това, че едно и също лице - Рафаел Арие, през 1932 г.,когато е отвлечен от антисемити – легионери, е малтретиран, а българският съд и българският прокурор искат в същото време от съда тези хора да бъдат наказани не по общото наказателно право, а за насилие над евреи. С това дело българската държава може да се гордее. Във време, когато Европа е заразена от вируса на антисемитизма, в България правосъдието е намерило сили да се противопостави на антисемитизма.
Но 10 години по-късно същото това семейство бива наказано в един чисто антисемитски процес и е осъдено на смърт, разказа Коен.
Тя подчерта и изключителната отговорност, с която СУ "Климент Охридски" се отнесе към проблема "антисемитизъм" и в резултат отне титлите „доктор хонорис кауза“ на четирима зловещи нацисти.
Това очиства нашето съзнание и съзнанието на младите хора, които не знаят какво се е случило тогава и къде са границите между допустимо и недопустимо. Актът е символичен, но той има голямо значение.
За съжаление, антисемитизмът е едно невидимо чудовище, което има свойството да се мултиплицира през последните 15 години. И въпреки че в България днес има около 1500 евреи, това не е невинно зло. То е част от проблема на българското общество и демокрация и затова трябва, когато се забелязва, да се прочиства.
Цялото интервю – в звуковия файл.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..