Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паниката е излишна, вниманието към здравето е задължително

Паниката е неуместна, защото специалисти от различни сфери ежедневно обсъждат  и набелязват много ясен алгоритъм за реакция при опасната инфекция, каза в предаването "Точно днес" професор Мариана Мурджева - имунолог, ректор на Медицинския университет в Пловдив. Тя е член и на областния Кризисен щаб. 

14 инфекционисти в Пловдивска област са на терен, над 2000 са леглата, които могат да приемат болни. В областта се събират заявки от болничините заведения за маски, ръкавици и дезинфектанти и проблем за медицинския парсонал няма да има.

Корона вирусът е неустойчив във външната среда, обясни професор Мурджева. Има много по- опасни и с много по- висока смъртност зарази.

Много е трудна разликата между симптомита на грипа и на корона вируса. Те се предават по един исъщи начин - чрез вдишване на заразени капчици въздух, при пипане на зъмърсени повърхности. Разликата е, че при болшинството заразени – около 70-80% корона вирусната инфекция протича по- леко, само около 20% се разболяват тежко с признаци на пневмония и тежка дихателна надостатъчност, които са и основните водещи симтоми. Най- застрашени са хората в зряла възраст със съпътстващи заболявония като диабет, сърдечни  и белодробни проблеми, нарушен имунинет. Само вирусологично изследвания може да определи заразата е грип или корона вирус.

Проф. Мурджева обясни, че най - опасни са хората, които карат вируса на крак, защото те „придвижват“ заразата. Затова те трябва да ограничат движението и да се консултират с личния си лекар.

Професорът призова към спазване на превантивните мерки- често миене на ръцете, избягване на доскосване на лицето, очите, дезинфекция на публичните места.

Храненето и движението също са много важни. Повече плодове и зеленчуци, чай, лимон, джинджифил, мед. Трябва да се внимава с хранителните добавки и имуностимулантите, за които трябва да се направи консултация със специалист. Важно и ваксинирането срещу грип. У нас едва 7% от хората го правят, а това изгрежда не само личен, но и колективен имунинет.

Раговорът с проф. Мурджева можете да чуете в прокачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54