Безспорната теза, че здравето е най-ценното, което имаме, постигна за отрицателно време желязна аргументация дори извън данните на статистиката. Как се справят семейните лекари и пациентите с препоръките на Здравното министерство да избягват масовите мероприятия и затворените пространства с много хора и при болестни симптоми да звънят по телефона на домашните си лекари - д-р Златка Лазарова - семеен лекар в ДКЦ ІІ.
В поликлиниката в момента е спокойно и това се дължи на добрата информираност и от нас, и от медиите. Мисля, че пациентите отговорно приемат нещата и така се отнасят към настоящата епидемия.
Наистина има много голям брой пациенти с оплаквания на горните дихателни пътища, които искат препоръки. Ние даваме консултации по телефона и когато сметнем, че се налага пациентът да бъде прегледан на всяка цена, го викаме в кабинета.
Д-р Лазарова подчерта, че лекарите разпитват всеки, който има оплаквания от респираторния тракт дали е пътувал в чужбина, независимо дали симптомите, които се установяват, накланят повече към вирусните инфекции в момента и грип тип В или към симптоматика, подсказваща евентуално коронавирусна инфекция.
По думите й, в ДКЦ ІІ вече е имало два случая със съмнение за коронавирус на колежки.
След сигнал до РЗИ пациентите бяха отведени до Инфекциозна клиника с абсолютно адекватен и подходящ транспорт, с адекватна дезинфекция на кабинетите и коридорите. За щастие, пробите и на двамата пациента са отрицателни.
При нас тази комуникация донякъде е отработена и аз препоръчвам на пациентите, винаги, когато са пътували в чужбина и имат оплаквания или са имали контакт с хора, били извън страната, да се обаждат, а не веднага да притичват към поликлиниката.
Д-р Лазарова е категорична, че семейните лекари се справят сами с материалите за дезинфекция, тъй като нямат избор и трябва да мислят една-две крачки напред.
Ежедневно се прави дезинфекция на кабинетите преди и след работа, в съответствие с указанията на РЗИ. Остава и пациентите да съдействат.
Хронично болните сега получават адекватно медикаментите си, досега не сме имали неразрешими казуси. Вероятно ще възникнат такива обаче и ще се наложи да ги решаваме и уточняваме в движение.
Общопрактикуващите лекари вече сме свикнали като първа инстанция да отработваме всичко на нашите плещи в движение и това за нас няма да бъде проблем.
Чуйте звуковия файл:
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..