Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не ходете със симптоми в амбулаториите

Аз съм абсолютно съгласен с мерките във връзка  с коронавируса и дори ги препоръчвах от самото начало, когато видях падащите по улиците  хора в Китай. Тогава това изглеждаше нереално, но сега тези мерки дори ми се струват закъснели. Това заяви говорителят на  сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив д-р Александър Калайджиев.

Духът от бутилката е пуснат. Оттук нататък се очаква повишаване на заболеваемостта. Личните лекари са предупредени с инстукции на 11 и 12 март, които казват, че за идващите от чужбина личните лекари получават информация от РЗИ. Регистрират този пациент на компютъра си, свързват се с него и го предупреждават да спазва 14 дни карантината. Ако не спазва карантината, подлежи на санкция.

И дори без да има симптоми,   пациентът трябва да си остане стои вкъщи и всеки ден да мери температурата си. И ако е получил симптоми, информира личния си лекар, а той – РЗИ.  Ако обаче пациентът има освен темепература, вече и задух, отново звъни на личния си лекар и ще бъде извозен към определено заведение.

Хората, които имат стряскащи симптоми – суха и упорита кашлица, запушен по-странно нос, тежест в гърдите, също да позвънят на личния си лекар или на Спешна помощ и  ако лекарят прецени, че тези симптоми са алармиращи, тъй като лекарят познава пациентите си, тогава ще бъде насочен към пулмология или вътрешно отделение за лечение.

Без значение дали в работните дни или в почивните, най добре е е първо да се обадят на личния си лекар. В амбулаторията трябва да ходят основно хора за изписване на редовните си медикаменти.

Голяма част от колегите вероятно все още не са получили заповедта ва министъра, но те осъзнават обстановката. От една страна, те са притеснени, за голяма част от пациентите ние не сме лекари, а раздавачи на направления. Сега е време да покажем, че това не е така и да бъдем в помощ на всички. Аз например днес съм прегледал 5-6 пациенти с по-тревожна симптоматика.

Все още към личните лекари няма обещания за защитни облекла и маски. Такива има само за работещите в държавните болници.

Ние обаче сме притеснени повече от това, какво се случва с новородените бебета. Те трябва да бъдат непрекъснато проследявани. Консултативните прегледи са спрени още преди два месеца и още не се знае какво се случва с бременните и новородените бебета.. Кой ще ги преглежда, как и къде ще бъдат консултирани. Това са нашите въпроси.

Интервюто чуйте от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив от 22 до 24.11.

По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на  22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..

публикувано на 19.11.24 в 10:34