Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В криза отсяваме ценно от маловажно, истина от лъжа

Тази криза е изключително изненадваща и тя показа най-слабата бръкна в управлението ни от 1990 година досега – липсата на превенция и на достатъчно подготвени политики и поведение на управлението, ако се случи нещо така непредвидено, коментира за Радио Пловдив политическият психолог проф. Антоанета Христова.  

Тя подчерта, че проблемът с превенцията и подготовката за кризи е в остър в различна степен за всяка държава в зависимост от традициите и мисленето на хората й. У нас тук таме има готови планове за управление на кризи, но те са някакси остарели и неадаптирани, а управлението на риска в този случай е било нещо за което е трябвало да се сетим предварително. Ние реагираме по-лесно на тук и сега, а не на бъдеще и на минало. Те обикновено не са ни приоритет.

Професор Христова подчерта, че е много е важно дали във всяка криза ще се появи лидер, който да я управлява. За наш шанс ние имаме такива лидери, които реагират адекватно. Разбира се има и грешки, защото досега не сме били в такава ситуация. 

В момента кризата изпуска всички проблеми на повърхността, така че те стават много видими. Тази криза е пратена като че ли да ни удари по главата и да ни покаже къде е лъжата и  истината, къде сме пренебрегвали цели секторни политики, а друго сме пропуснали, защото звучи по-добре пиарски, коментира Антоанета Христова.

Тя беше категорична, че в кризата със заразата от коронавирус  оценяваме какво губим и какво значи да бъде атакувана първичната ни ценност – здравето и живота. В тази криза не знаем кога ще успеем да се справим – и ние и другите страни в света. Но в момента България се справя добре, дори по-дисциплинирано от Франция, Германия и Италия. Тоест ние можем да не стигнем този пик на заболелите, който има в тези държави.

Проф Христова каза, че проблемът, свързан с икономиката, безспорно стои на вниманието на държавните мъже. Независимо от това всяка криза обаче взима своите жертви и държавата трябва да подкрепи бизнеса и хората в неравностойно положение. Трябва да знаем обаче, че жертви ще има – колкото по-малко толкова по-добре. Ще има и фалити ще има, такъв е животът, а той не е справедлив, подчерта Христова.

Тя добави, че случващото се у нас в последните години е било не демокрация, а тотална свободия на политическите субекти, които са стреляли без посоки, без да виждат цялостната картина отгоре. Тази криза ни дава възможност да разберем какво е ценно и какво не е, да погледнем цялостната картина и да осъзнаем кое и истина и кое лъжа. Вероятно ще има и още негативни последици в отношенията между хората – ще се гледаме със съмнение и опасения, но всичко това е дисциплиниращо. 

Вкъщи всеки трябва да поддържа строг режим, за да съхраним психиката и физиката си, за да не се поддадем на депресията, каза в заключение проф. Антоанета Христова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51