Всички на първо място поставят безопасността и здравето. Да се опазят хората - това е най - важното.
Това заяви пред Радио Пловдив инж. Пламен Панчев, председател на "Клъстер Тракия икономическа зона", най-голямата индустриална зона в Югоизточна Европа.
Това е една изключително трудна ситуация, подчерта той по повод работата на предприятията и цялата икономика в условията на заплахата от COVID-19.
При осигурени мерки за сигурност хората искат да работят. Те искат тези компании да оцелеят, за да може да се продължи по начина, по който се работеше преди, съобщи Панчев.
Той отново посочи, че на първо място е здравето на хората и всички компании се опитват да поставят акцент на това.
Панчев обясни, че във всички предприятия в икономическата зона са взети реални мерки срещу разпространението на заразата.
На големите си партньори сме изпратили контакти на производител на маски, и то от Пловдив, на производител на дезинфектанти, за да улесним използването им, така че условията на труд максимално да отговарят на трудната ситуация.
Там, където е възможно, производственият процес продължава при взети всички възможни мерки. За спрени производства нямам информация, но има компании, които за да могат да продължат да произвеждат, се пренастроиха, за да са адекватни на новите условия на труд, подчерта Пламен Панчев.
Директорът на "Тракия икономическа зона" каза още, че много от директорите на индустриалните предприятия търсят от тях съвети как работят в условията на обявеното от правителството извънредно положение.
Панчев обясни, че със сигурност ще се възползват от предложенията на правителството - като например това държавата да поеме 60% от заплатите на работниците в частни фирми, които биха били уволнени заради ограничителните мерки по време на извънредното положение. Конкретна позиция на работодателите от икономическата зона засега няма. Очаква се в следващите няколко дни те да огласят официална позиция по повод мерките от страна на държавата.
Много е важно да има истински, реални, адекватни мерки. Да няма прибързани действия. Всички работодатели са изключително загрижени за хората си, подчерта отново Панчев.
По думите му, ситуацията е достатъчно трудна, но дава различни възможности пред някои от компаниите, особено тези, които са свързани с автомобилостроенето. Част от тях и без това бяха в процес на усвояване на нови производства, на преструктуриране и може би, в някаква степен тази трудна ситуация ще им помогне, смята бизнесменът.
Всички се опитваме да търсим и малкото положително, което тази ситуация поражда, обяви Пламен Панчев.
Цялото интервю на Екатерина Костова с Пламен Панчев е в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..