Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителят по време на извънредно положение:

Ще използвам всички налични ресурси за обучение

| обновено на 18.03.20 в 17:54

Здравейте, добри хора от7. Г клас! Започваме след минути. Моля, регистристрирайте се преди това, като коментирате с "тук" под поста ми, за да знам, че сте на линия! Благодаря!  


Така започна един от часовете си днес учителят по история от СУ “Георги Брегов” в Пазарджик Илия Михайлов. Във фейсбук, където е направил група за дистанционно обучение по история и цивилизация. В нея вече е поканил около 400 деца и родителите им и е създал организация за провеждането на часовете в обстановката на извънредна вакация заради коронавируса. 

Направил съм маркери за всички класове, дал съм указания как да се търси в групата: натискаш маркера и съответно търсачаката те праща във файла, който те интересува, според класа - 7-ми, 8-ми или който и да е друг. Отделно правя видео уроци. Всички са на power point, записвам си гласа към тях и ги експортирам като видео. Когато имам нова тема, качвам файла. Но първо започвам с проверката на присъствието. 
 
Проверката завършва с отговора "тук" на децата под поста, с който започва часът. По думите на учителя, това е като дневник, защото макар и онлайн, а не в класната стая, трябва да има някакъв ред. След заключването на поста, учителят кани децата да гледат заедно видео урока. После им отправя въпроси. Разбира се, има и домашна работа с тест, който е приготвен предварително в гугъл формулярите. 

Днес създадох и виртуални класни стаи. Ще използвам всички налични ресурси, казва учителят и признава, че ако това е по-мотивиращия начин децата да учат, той самият би бил много щастлив. По думите му, в сегашните условия на стрес това е форма, която да поддържа обучението. Но:

В обучението ние сме партньори с децата. От другата страна трябва да застанат те и техните родители и да се опитаме максимално да ограничим щетите от тази извънредна ситуация, в която се намираме. 

Той призова учениците да бъдат отговорни. А от извънредните уроци, които днес ни преподава животът, Илия Михайлов казва, че за себе си е извлякъл заключението:  Трябва да се опитваме във всеки момент да се развиваме, да развиваме това, което имаме като потенциал. Особено в дигиталния свят, в който сме тръгнали да работим. 

Цялото интервю с Илия Михайлов може да чуете в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02