Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн филми запознават с пловдивски културни събития

Тази седмица разказваме за инициативата #ОставамЕСивКъщи и коментираме онлайн срещите на фондация "Пловдив 2019" с Десислава Шишманова, журналист и ръководител на БНТ в Пловдив. Те имат поредица от филми, с които представят културните институции на града ни.

 

През 2019-та година Пловдив беше първият български домакин на Европейска столица на културата. Богатата съкровищница от филми, представления и разходка в галериите и регионалните музей представи Десислава Шишманова.

Първите филми, които сме предоставили на община Пловдив и фондация „Пловдив’2019“ са няколко десетки часа. Има документални филми и част от артпредавания с автор Влади Севов, които създадохме за една година и продължава да съществува. В програмната схема на БНТ-2 предаването е посветено изцято на темите свързати с Пловдив ЕСК. 

Целта е да регистрира, създава памет и фиксира любопитното от тази програма. Предоставили сме спектакъла посветен на 135 годишнината от създаването на първия професионален театър в България. Това е пловдивският театър. Артистите на Пловдив и културата е това, което прави нашия град по-висок и по-различен.

Г-жа Шишманова каза още, че може да се види голяма част от поредицата „На опера с БНТ2“, която през последните три години присъства на екрана. Освен, че е образователна и познавателна, разказва как се прави опера, кои са големите личности в този особен вид театър, като използва части от знакови спектакли създадени от Опера Пловдив.

Най-вече от афиша на „Opera open“, летният оперен фестивал на България, който отдавна е отместил границата на страната ни, тъй като има много голям международен интерес към събитието. Силно се надявам да можем да го преживеем в късното лято на тази година. На страницата на Община Пловдив и на фондация „Пловдив’’2019“  има линк с това съдържание.

Десислава Шишмнова коментира още извънредната ситуация, която ни поставя на изпитание. Една от целите на БНТ2 е към по-младата аудитория, това са платформите за онлайн обучение. Обратната връзка показва, че има интерес и оценката е положителна.

Интервюто с Десислава Шишманова е в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36