Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сега е моментът да се извадят спестените 50 милиарда лева

В България и в целия свят днес – на 1-ви април, нямаме повод за шега. На пандемията не се вижда краят и пикът предстои. Нещата са много, много черни, заяви  икономистът и бивш финансов министър Муравей Радев. .

Той подчерта, че актуализация на бюджета е задължително да бъде направена.

Крайно време е, защото вече се правят разходи, които не са предвидени. Дано намерят начин в Парламента, може и с видеоконферентна връзка, но да се състои дебатът и да се гласуват и промените. Хубави, лоши, но те са необходими.

Да, финансовият министър спомена три сценария и този, който е най-черния. Според мен обаче, за жалост, има и още по-черен.

Светът и икономиката продължават да пропадат . Двата колоса – САЩ и Китай са на колене. Няма как ние да сме щастливи, когато те са закъсали.

ЕС се чуди колко ще бъде рецесията. Германия говори за минус 5%, а пък Дойче банк обявява дори минус 10%.  А ние говорим за минус 3%.

По думите на Радев, цифрата е доста оптимистична.

Спадът ще е по-голям. Само 6 млрд лв. е спадът на БВП. Според мен, тази цифра е доста оптимистична.

Приходната част на бюджета също  няма да спадне само с 2,5 млрд. лв., а вероятно с над 3 млрд. лв.

В разходната част също има заложени рискове. 1 млрд. лв. повече са предвидените разходи, отколкото в сега действащия бюджет. При условие, че кризата се задълбочава, ще има необходимост от още повече икономически мерки, които също струват пари. Тогава  дефицитът от 3,5 млрд. лв. може да се окаже един оптимистичен вариант, а не – най-черният.

Дано не се окажа прав. Моите колеги в Министерството на финансите умеят да смятат добре и нека приемем, че са прави. Винаги може да се направи и втора, и трета актуализация, но нека да стартираме с тази, за да може законно да се извършат увеличенията на разходите, които ни очакват.

На първо време необходимият ресурс от нов държавен дълг е около 5 млрд. лв. Вероятно останалите до 8 млрд ./3 млрд. лв./  са буфер, който ще се използва при нужда, но сега няма да се тегли. Но не само външният дълг е източник на средства. 

Фискалният резерв сега е малко под 10 млрд. лв. и около 5 млрд. от тях биха  могли да бъдат ползвани за финансиране на мерките. Освен това, България получи право да използва остатъците от неизползваните средства по различните европейски програми, които в момента действат, за свои нужди в борбата с коронавируса.

Има и още един източник, за който никой не се сеща. Българинът е спестовник и къта бели пари за черни дни. В банковата система населението има над 50 млрд. лв. живи спестявания. Кога да ги използва, ако не сега?..

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергов ще обжалва решението на съда за варненските акции в Панаира

Бизнесменът Георги Гергов ще обжалва решението на Софийски градски съд, който определи за нищожен апорта на варненските акции от Панаира в доминираното от него дружество „Пълдин туринвест“. По думите му съдебните решения трябва да се изпълняват, но след като има право на обжалване, той ще се възползва от него. Гергов акцентира върху..

публикувано на 25.07.24 в 15:35

След август ще има масови фалити в туристическия бранш

"Шокира ме високата цена на електроенергията след 16ч., която достигна между 1500 и 2000 лв. мгвт/ч. И то - без ДДС и пренос на енергия.  Това вече го изпитахме през август 2022 г., когато обаче имаше компенсации за бизнеса и той понесе поскъпването сравнително леко. Сега обаче в пиковите два месеца на туристическия сезон - юли и август, тази цена я..

публикувано на 25.07.24 в 11:49

Сушата и жегата са причината за пресъхването на яз. "Пясъчник"

Масовото измиране на риба в яз. "Пясъчник" и ниското ниво на водата коментира в предаването "Точно днес" директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов. "Пясъчник" пресъхва, умира риба. Има ли риск и за поливния сезон? По време на срещата при областния управител преди дни той уточни, че обемът на водата е 2,5 пъти..

публикувано на 25.07.24 в 10:20
Борис Попиванов

Политиците са се примирили, че отиват на нови избори

Летните кризи в политическия живот у нас - разговор с доц. Борис Попиванов , политолог и преподавател в Софийския университет, за невъзможните ходове, които циклят в спиралата кабинет-избори-партии. Доц. Попиванов смята, че няма сигнали за положителен сценарий за реализация на правителство с третия мандат. "Би трябвало след провала на втория мандат..

обновено на 24.07.24 в 10:24

Българите избират между Турция и Гърция за почивки в чужбина

Изборът на българите, които почиват в чужбина, традиционно е разпределен между Гърция и Турция.Това зая ви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Весела Гюрова, учредител на сдружението "Бъдеще за туризма", която работи в голяма пловдивска туристическа агенция. „Последните няколко години се наблюдава изключително засилен..

публикувано на 24.07.24 в 10:10