Работещите в земеделския и преработвателния сектор да могат да работят при „специфичен режим на карантина“ поискаха 30 браншови организации. В апел до правителството, Националния оперативен щаб и министрите на земеделието и здравеопазването се настоява на заетите в селското стопанство и хранителната индустрия да бъде даден статут на критични, каквито са медици, полицаи, пожарникари и транспортни работници.
Те предлагат под „специфичен режим на карантина“ да се разбира разрешаването на карантинираните работещи да могат при стриктно определен от работодателя маршрут и при организиран служебен транспорт да стигат до работното място и да спазват правилата за лична дезинфекция и хигиена, след което да бъдат връщани на посочения от тях адрес.
„При действащите задължения за карантина от 14 дни на всяко контактно лице със заразен с коронавирус, съвсем скоро ще сме в капан, в който само заради един човек, работници от двете или трите смени да се наложи да бъдат поставени под карантина, а фермите, цеховете и оранжериите да бъдат принудени да преустановят работа", пишат браншовите организации.
Те са категорични, че спирането на дейността им ще бъдат пагубно не само за отделното стопанство, за заетите лица и за продоволствената сигурност, но би създало и редица екологични и санитарно – хигиенни проблеми.
В апела се подчертава още, че замяната на персонала с хора от други сектори или безработни не е удачна мярка, заради необходимостта от обучение и специфични умения.
Нека не позволяваме борбата с КОВИД-19 да се превърне в игра на глада, завършва обръщението.
Имаме и проблеми с пазара на нашата стока, каза за Радио Пловдив производителят Огнян Златев, член на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция. По думите му, в момента се внасят зеленчуци на значително занижени цени-основно от Турция, Гърция и Македония, които подбиват пазара на българската продукция.
В нашия отрасъл работят около 11 000 души.В момента може би сме единствените, които успяваме да задържим работниците си, но с цената на това, че ние просто изнемогваме. В същото време пазарът е така структуриран, че голяма част от вноса идва на дъмпингови цени.
Много интересно се развива случая с тъй наречените "зелени коридори". В момента, говоря за нашия отрасъл-не се прави никакъв износ. Няма износ в момента, няма пробиване. А с тези "зелени коридори" в България влизат много свободно, и то неограничено количество, стоки и то в не такова добро състояние, каквато е нашата. И оттам идва целия проблем, каза Златев. Той и колегите му ще настояват за определяне на минимални цени на вноса на зеленчуци.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..