Библиотеката към Читалище “Развитие-1873” в Пещера покани учениците от 7 до 12 клас да участват в конкурс за есе, посветено на 75 годишнината от края на Втората световна война. Съорганизатор на литературната надпревара е и местният Съюз на офицерите и сержантите от запаза и резерва. Националният конкурс носи името “Спас Зафиров” и се провежда за 16-та поредна година. Той е отворен за младежи от цялата страна. Темата на есето е “Никога повече война”. Богдана Сиракова от библиотеката уточнява:
Есетата трябва да бъдат авторски, в тях да личи отношението на пишещия към темата, както и да показват езиковата култура на автора. Материалите ще се приемат до 18 часа на 30 април на адрес: 4550 гр. Пещера, ул. „Димитър Горов” № 4, или на двете електронни пощи: razvitie_pestera@abv.bg или biblioteka_peshtera@abv.bg.
Изискването е в пощенския плик да се изпратят отделно неподписаното с име есе и в отделен лист данните на автора: три имена, възраст, адрес, клас, училище и телефон за контакт. Журито, съставено от филолози, учители и автори на книги, ще определи победителите.
За класираните на 1-во, 2-ро и 3-то място в конкурса НЧ ”Развитие – 1873” осигурява парични награди, а първенецът ще получи и статуетка "Пегас”, съобщи Богдана Сиракова. Обявяването на наградите ще е в Деня на библиотекаря 11 май.
Името на конкурса също е свързано с датата. Сиракова разказва, че видният пещерец Спас Зафиров, роден през 1816 година в семейството на чорбаджи Зафир, завършил Гръцкото училище в Пловдив, а в последствие и университета в Атина, където решава да се посвети на учителската професия:
Той е бил учител на Иван Вазов и Христо Ботев, сочи се за такъв и на Васил Левски, преподава и в Девическото училище в Калофер. Владее френски, руски и гръцки език и това го прави високо уважаван и търсен преводач. Инициатор е за отбелязването на първия празник за Светите братя Кирил и Методий в Калофер на 11 май 1856 година.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.