Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от 85% заплащане за болниците сега е рекет

| обновено на 07.04.20 в 10:37
Д-р Иван Маджаров
Снимка: личен архив

В условията на  извънредното положение продължаваме да информираме за: нови инициативи, промени в ход и празник насред пандемия.

С д-р Иван Маджаров, председател на БЛС ще коментираме в деня на работещите в здравеопазването: как болниците ще се справят с 85% от очакваните средства. Тази мярка идва след свитата дейност на лечебниците заради епидемията. Тестове, ограниченията и COVID-19.

Времената са трудни и са изпитание за всички нас, които устояваме призванието си, подчерта д-р Маджаров. 
Свидетели сме на нагнетена обстановка, в която всеки ден получаваме информация за заболелите по света. Връзката с  пациентите  се поддържа дистанционно.
Това обаче не може да продължи вечно, защото по света има хиляди болести, от които страдаме. Няма как коронавирусът да спре необходимостта от лечение на други болести.  Ще настъпи и моментът, в който щабът ще трябва да вземе решение за постепенно отслабване на мерките за плановите операции и лечението на други заболявания, разбира се, при много строг  хигиенен режим.
Д-р Маждаров уточни, че  за болниците, които затварят, има различни причини, а те не са пряко следствие от заплахата от заразата с коронавирус. 
Сега не е моментът да си тръгваме от мястото, което ни е отредило обществото. Никой няма право да изпраща медици без предпазни средства в среда с  COVID-19, но точно сега към медиците обществото проявява отдавна забравени уважение и респект. 
85% финансиране на всички лечебни заведения, независимо от това, какво са свършили през месеца, е антикризисна мярка. Никога няма да се съглася обаче в мирно време да плащаме само за това някой да стои в кабинета си и да чака някой да влезе, докато пред другия кабинет има чакащи на опашка. Но в тази обстановка беше добре да договорим компенсации и аз считам, че 85% ще дадат някакво спокойствие на бранша.
Разбира се, чуват се и гласове, че сега е моментът да ни платят 120%. Когато обаче цялото общество заявява уважението си към нас, не е редно да се държим като рекетьори. Заедно с дисциплина, считам, че до 2-3 месеца ще излезем от тази ситуация. 
По думите на д-р Маджаров, в България има вече достатъчно бързи тестове, за да може всеки, който желае, да се изследва. 
Друг е въпросът обаче след 20-30 дни, когато трябва да се направи тестване за имунния статус на населението,  да има държавна политика. Това предстои. 
Най-важното сега е да успеем да запазим дистанция, особено във времето на предстоящите великденски празници. Епидемичното огнище във Франция, когато се заразиха 2500 човека и имаше епидемичен бум в цялата страна, беше една църква. 
Да празнуваме великденските празници семейно и в тесен кръг. Винаги ще има време след това да посетим църквата и да се съберем с приятели. Неразумно е да развалим ефекта от усилията досега и те да отидат на вятъра, заради 1-2 дни, когато много хора ще се съберат на едно място.
Интервюто чуйте от звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54