Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от 85% заплащане за болниците сега е рекет

| обновено на 07.04.20 в 10:37
Д-р Иван Маджаров
Снимка: личен архив

В условията на  извънредното положение продължаваме да информираме за: нови инициативи, промени в ход и празник насред пандемия.

С д-р Иван Маджаров, председател на БЛС ще коментираме в деня на работещите в здравеопазването: как болниците ще се справят с 85% от очакваните средства. Тази мярка идва след свитата дейност на лечебниците заради епидемията. Тестове, ограниченията и COVID-19.

Времената са трудни и са изпитание за всички нас, които устояваме призванието си, подчерта д-р Маджаров. 
Свидетели сме на нагнетена обстановка, в която всеки ден получаваме информация за заболелите по света. Връзката с  пациентите  се поддържа дистанционно.
Това обаче не може да продължи вечно, защото по света има хиляди болести, от които страдаме. Няма как коронавирусът да спре необходимостта от лечение на други болести.  Ще настъпи и моментът, в който щабът ще трябва да вземе решение за постепенно отслабване на мерките за плановите операции и лечението на други заболявания, разбира се, при много строг  хигиенен режим.
Д-р Маждаров уточни, че  за болниците, които затварят, има различни причини, а те не са пряко следствие от заплахата от заразата с коронавирус. 
Сега не е моментът да си тръгваме от мястото, което ни е отредило обществото. Никой няма право да изпраща медици без предпазни средства в среда с  COVID-19, но точно сега към медиците обществото проявява отдавна забравени уважение и респект. 
85% финансиране на всички лечебни заведения, независимо от това, какво са свършили през месеца, е антикризисна мярка. Никога няма да се съглася обаче в мирно време да плащаме само за това някой да стои в кабинета си и да чака някой да влезе, докато пред другия кабинет има чакащи на опашка. Но в тази обстановка беше добре да договорим компенсации и аз считам, че 85% ще дадат някакво спокойствие на бранша.
Разбира се, чуват се и гласове, че сега е моментът да ни платят 120%. Когато обаче цялото общество заявява уважението си към нас, не е редно да се държим като рекетьори. Заедно с дисциплина, считам, че до 2-3 месеца ще излезем от тази ситуация. 
По думите на д-р Маджаров, в България има вече достатъчно бързи тестове, за да може всеки, който желае, да се изследва. 
Друг е въпросът обаче след 20-30 дни, когато трябва да се направи тестване за имунния статус на населението,  да има държавна политика. Това предстои. 
Най-важното сега е да успеем да запазим дистанция, особено във времето на предстоящите великденски празници. Епидемичното огнище във Франция, когато се заразиха 2500 човека и имаше епидемичен бум в цялата страна, беше една църква. 
Да празнуваме великденските празници семейно и в тесен кръг. Винаги ще има време след това да посетим църквата и да се съберем с приятели. Неразумно е да развалим ефекта от усилията досега и те да отидат на вятъра, заради 1-2 дни, когато много хора ще се съберат на едно място.
Интервюто чуйте от звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58