Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БПЦ е твърде емоционална във време на зараза

Благодатният огън  тази година няма да дойде от Йерусалим. Църквата се отказва да пътува за него и ще използва запазен от миналата година, а средствата предлага  да се пренасочат в борбата с коронавируса. На Цветница няма да се раздава върба.  

На Разпети петък Христовата плащеница няма да бъде  изнесена в в храмовете. Ше има църковни служби   за  тези, които имат крайна и истинска нужда от този досег с Бога, при спазване на препоръчаните предпазни средстав.  Тези решения, съобщени на брифинг от премиера Борисов и  Ловчански митрополит Гавриил като представител на Светия синод, коментира  историкът проф.Христо Матанов бивш директор на Дирекцията по вероизповедания към МС. 

Според проф.Матанов, решението на Светия синод да не се пътува с правителствения самолет за Благодатния огън до Йерусалим е правилно. След като има запазен от миналата година, това решение звучи добре. Той цитира и премиера Борисов „Сърце ни ми дава да затворя църквите“.

Проф.Матанов подчерта, че решението на Светия синод да не се раздава върба на Цветница е голям компромис от страна на църквата. Въпреки че няма научни доказателства доколко коронавируса може да се задържи върху върбовите клонки.

Историкът  каза още, че размишлява затова, че има  наложена забрана да се посещават паркове и планини, но църквите остават  отворени,  въпреки че в православни страни като Гърция и Русия са затворени, в католическа Италия също, но подчерта, че има вярващи, за които ако не могат да вземат  причастие и да  участват  в литургията, това за тях е равнозначно на житейска катастрофа. Защото причастието е плътта и кръвта Христова. Това, което ме успокоява е, че истински вярващите у нас са малко.

Проф. Матанов отбеляза, че в условията на борбата с коронавируса, отношението на католическата църква е по-рационално, а на православната е по-емоционално. Те държат на причастието и тайнствата и смятат, че те могат да предпазят от коронавируса.

След четири-пет, или шест години, пандемията ще бъде забравена и перипетиите около Великден и Цветница също, прогнозира проф. Матанов и даде за сравнение Първата световна война, за която човек  знае и помни всичко , за разлика от последвалия я т.н. испански грип,  взел повече жертви от войната, почти 24 милиона.  Тогава Църквата не е прекратила своите служби и дейност. Но и тогава не са знаели как да се преборят с болестта.

В 90 % съм сигурен, че коронавируса ще отмине скоро и няма да се помни.

Цялото интервю с проф. Христо Матанов е в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14