Това обяви изпълнителният директор на лечебното заведение професор Карен Джамбазов, който заедно с областния управител Дани Каназирева и кмета Здравки Димитров посетиха новата сграда. Първоначално в нея ще се извършват 30 теста, но има възможност нейния капацитет да се увеличи до 100 проби на ден.
Лабораторията е разположена в изцяло нови помещения и отговаря на всички изисквания за извършване на високоспециализирани изследвания. Днес ще бъдат монтирани апаратите, обяви професор Джамбазов. Предстои да се обучат и лекарите, които ще работят там.
Най-важното е че успяхме да изпълним обещанието пред жителите на Пловдив и областта и за 10,12 дни да изградим буквално от нулата тази лаборатория, отговаряща на клас В сигурност. Така сме спокойни, първо за хората, които ще работят тук, и второ - за резултатите, които ще бъдат изследвани. Изключително много разчитаме на екипа на проф. Мурджева, който ще работи тук. Благодаря на дарителите - на Георги Гергов, както и на областния управител Дани Каназирева и на кмета Здравко Димитров, които са хората, осъществили възможността за построяването на тази лаборатория“, заяви изпълнителният директор на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. Карен Джамбазов.
Потоците на движение са определени така, че да няма никаква опасност за персонала и пациентите.
„Въведени са изключителни мерки за сигурност, за да не се допуска разпространението на биологичен материал извън лабораторията. Работата е организирана така, че персоналът, работещ със защитни облекла, влиза от един вход и излиза от друг, а облеклата се унищожават. Тук пациенти няма да влизат, документацията ще се обработва предимно по електронен път“, подчерта проф. Джамбазов.
Ръководителят на лаборатория доцент Мария Атанасова обяви, че е направен подбор от специалисти, които имат познания в този вид диагностика. Там ще работят вирусолог, биолози и лекари специализанти.
„Лабораторията, в която ще се правят високоспециализирани изследвания, е оборудвана с всичко необходимо и разполага с няколко помещения, за да няма смесване на потоците пациенти. Капацитетът на пробите в началото ще за 9 часа около 30, но ще се увеличи капацитетът на работа до 60 и повече проби на ден, тъй като тя разполага с два екстрактора.
„В лабораторията ще работят два екипа от по 6 човека, разпределени в две смени. Това ще са вирусолог, двама биолози с опит с PCR диагностика на туберкулозно и онкоболни, специализанти от Катедрата по микробиология и доброволци. Предвижда се още едни екип да покрива и съботно-неделните дежурства“, допълни още доцент Атанасова.
В лабораторията ще се спазват изключителни мерки за сигурност на персонала. Цялата документация ще е електронна. Пациенти няма да се допускат, а ще бъдат доставяни само пробите им.
„За мен референтната лаборатория тук е една изключителна придобивка за Пловдив и за целия регион - и сега, и за в бъдеще. Закупените 3000 теста, които са в наличност, ще дадат възможност още от тази седмица лабораторията да заработи и да се изследват пациенти. Резултатите ще се получават по-бързо и това ще бъде в полза за всички, коментира областният управител.
„Както тук, така и навсякъде в Пловдив и областта, отделенията, определени за лечение на COVID-19, се намират в отделни корпуси. Така спазваме разпоредбите на Националния щаб да не се сместват потоците пациенти. Благодаря на целия екип на УМБАЛ „Свети Георги“ и на Медицинския университет, на медиците и на доброволците, които ще работят в лабораторията“, заключи областният управител.
От своя страна кметът на Пловдив заяви, че действително Пловдив и областта са имали нужда от референти лаборатории.
„ Това, което виждаме не може да не ни радва, лабораторията ще остане да работи и след като преодолеем епидемията, допълни Димитров
Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава по повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния му принос във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб на българската журналистика и..
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева , която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт". Наградата връчи вицепрезидентът Илияна Йотова. Видеокастът "Говори..." с наградата за..
Мъж е починал зад волана, докато е шофирал през прохода Превала в посока Смолян. Трагедията се разиграла днес около 14:00 часа. Мъжът с джипа е трябвало да вземе десен завой на около километър преди върха на прохода, но колата продължила към канавката. След като е изправил завоя джипът се е озовал над стената на канавката. За инцидента е подаден..
Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.