Урокът, който ни е преподаден преди 2000 години, непрекъснато се опитваме да го разчитаме. Днешният ден е време да положим още повече усилия, за да го разчетем, защото ситуацията е особена. Това е ситуация на затваряне и страдание, която ще изостри сетивата ни, за да разберем кои сме, какво точно ни се случва и какво ни е обещано. Това коментира проф. Валери Стефанов - преподавател в СУ "Климент Охридски".
Страданието на Божия син е Христос е преддверие на обещанието за спасение.
Не съм сигурен обаче, че човекът прави много усилия да постигне себе си и да намери средоточието на живота си. Времето е много динамично и спирките, които прави човек, са много малки. Но може би сега е времето за такова себеоглеждане, за натрупване на рефлексивен опит, за да разберем по-добре съдбата си и преценим посоката си.
Добре е поне днес, тъй като християнинът не може да участва в църковната традиционна ритуалистика, да прочете Библията за онзи ден на страданието и да го съпреживее.
Проф. Стефанов заяви, че това, което в момента липсва на вярващите, е именно съпреживяването на ритуалното действо – минаването под масата, заравянето на греховете, носенето на цветята, това е скръбен ден пред величието на една саможертва.
Църквата е посредническо място, където човек има невсекидневни преживявания и се свързва с други измерения на съзнанието си, укрепва вярата си. Именно посещението в църквата е изключително съществен жест, който правим.
Перспективата за и след днешния ден наистина е уникална. Човечеството обикновено е излизало на война, възхвалявало е героите – победители. Сега се е самозатворило колективно в домовете си.
Този затворен дом на човечеството ми прилича на затворен гроб, една архаична символика на затворения дом. От нас зависи как да излезем навън и да се върнем отново в света.
Онова, пред което сега сме изправени, освен болестта, е и страха. Страхът е много сложен човешки опит. От една страна, той ни предпазва, но от друга – той е унищожителен.
Имам впечатлението, че комуникацията е малко патологична. Заливат ни с образи на страшното. Отправят очевидно послания към нас „Пазете се“, „Не правете ненужни неща“, но ако така продължат с календара на труповете, не зная дали човешкото съзнание ще издържи и дали няма в един момент имунната ни система да се предаде пред терора на образите. А образите също са опасни за имунната система на човека и най-вече за психиката.
Не съм обаче много оптимистичен за бъдещето на нашата цивилизация, но съм оптимист за нашия живот и че наистина ще има Възкресение и Спасение.
Повече чуйте от звуковия файл:
Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. ще бъде открита в Пловдив по инициатива на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените ДСБ Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната. Паметният знак е поставен на ул. Велико Търново №75, (на сградата на..
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..