Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има връзка между загубата на природа и възхода на пандемиите

По случай Деня на Земята WWF призовава да се погрижим за нашия общ дом

Има ясна връзка между загубата на природа и възхода на пандемиите. Това твърди научен доклад на Световния фонд за дивата природа WWF, тиражиран в днешния 22 април – Световен ден на Земята. Документът е озаглавен „Загубата на природата и възходът на пандемиите“.

Може ли и как човечеството да намали риска от бъдещи пандемии? Какви са стъпките в грижата за общия ни дом – планетата Земя?  Говорим с Константин Христов от най-голямата организация за опазване на природното богатство WWF.

Екоактивистът заяви, че ситуацията е доста сериозна и в това, че докладът излиза точно в момент на пандемия, това е положителна страна, за да се замисли как днес вредим на земята. Свръексплоатацията на която подлагаме Земята стои в основата на различни нови заболявания.

Пандемията от Ковид-19 тръгна от животинския пазар в Ухан, Китай. Не е ясно кой животниски вид е пренесъл заразата, предполага се за един вид прилеп. Аз не мога да коментирам в кой континент има повече заразени хора, но например за Африка можем да се радваме, че няма зараза, защото здравната система там не е на много високо ниво, посочи Христов. По неговите думи от WWF призовават да не се унищожат дивите животни и организират кампании в защита на дивата природа. 

Ако успеем да осигурим минимален комфорт на животните да съществуват в техните зони, то няма да сме свидетели на зарази, посочи още Константин Христов. Според него идва ключов момент - как ще поемем по пътя на възстановяването.

Зоонозните заболявания или тези, които се предават от животни на хора, са сред най-големите заплахи за здравето

Според Световната здравна организация над 60 % от човешките патогени са със зоонозен произход. Те причиняват милиони смъртни случаи всяка година и водят след себе си тежки социално-икономически последици, допринасяйки значително за трайната бедност в някои региони. 

Световната банка изчислява, че икономическата тежест на едва шест зоонозни заболявания възлиза на 80 млрд. долара за 12 години.

По повод на Зелената сделка, която може да се инициира в Европа Христов смята, че социално-икономическите фактори трябва да са свързани с околната среда. Страната ни е малка икономика и може лесно да се преструктурира, заключи Христов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22