Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията е провокация за биосигурността и технологиите

Подготвени ли са Пловдив и научната общност да се справят с предизвикателствата на времето? На каква експертиза можем да разчитаме за преодоляване на последствията от епидемиологичните кризи? Доц. д-р Атанас Владиков, преподавател по европейска икономика в ПУ „Паисий Хилендарски“.

Темата за коронавируса повдигна въпроса за биосигурността, биоикономиката и биотехнологиите. Той дойде неочаквано за света и за нашата страна. Но на мене обаче ми се струва, че в България има доста сериозна експертиза, особено сред медицинските среди и т.н. науки за живота.

Страната ни е член на ЕС вече  13 години. Закупена е качествена съвременна техника по стандарти от Германия, Швеция, Италия и Франция. Много от нашите болници – държавни и частни, са оборудвани с качествена апаратура и  български експерти  докладват по  конференции, провеждащи се на високи научни нива.

Физици, химици, микробиолози, медици съставят един много добър потенциал, който може да разгърне при целенасочена държавна политика и сериозно институционално синхронизиране на научния фактор, сериозно експертно присъствие за страната ни в борбата с този тип епидемиологични кризи.

Доц. Владиков подчерта, че идва ново поколение кризи. Те ще се проявяват и ще мутират.

Той припомни, че Лидер в проекта по изграждане на първия по рода си в страната Център по персонализирана иновативна  медицина в страната е МУ- Пловдив, в партньорство с ПУ „Паисий Хилендарски“ и БАН.

Те  мобилизираха  много сериозен научен и експертен потенциал и действат да бъде закупувана сериозна модерна апаратура от САЩ, Швеция и Япония.  Благодарение на тази синхронна политика и европейските проекти, ПУ и Центърът за върхова наука  и технологии навлизат в авангардния ешелон на науката и научните изследвания.

Доц.Владиков е категоричен, че ние вече имаме капацитета за навлизане и за равен диалог с европейски и международни колегии в тази област на научното познание.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18