Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията е провокация за биосигурността и технологиите

Подготвени ли са Пловдив и научната общност да се справят с предизвикателствата на времето? На каква експертиза можем да разчитаме за преодоляване на последствията от епидемиологичните кризи? Доц. д-р Атанас Владиков, преподавател по европейска икономика в ПУ „Паисий Хилендарски“.

Темата за коронавируса повдигна въпроса за биосигурността, биоикономиката и биотехнологиите. Той дойде неочаквано за света и за нашата страна. Но на мене обаче ми се струва, че в България има доста сериозна експертиза, особено сред медицинските среди и т.н. науки за живота.

Страната ни е член на ЕС вече  13 години. Закупена е качествена съвременна техника по стандарти от Германия, Швеция, Италия и Франция. Много от нашите болници – държавни и частни, са оборудвани с качествена апаратура и  български експерти  докладват по  конференции, провеждащи се на високи научни нива.

Физици, химици, микробиолози, медици съставят един много добър потенциал, който може да разгърне при целенасочена държавна политика и сериозно институционално синхронизиране на научния фактор, сериозно експертно присъствие за страната ни в борбата с този тип епидемиологични кризи.

Доц. Владиков подчерта, че идва ново поколение кризи. Те ще се проявяват и ще мутират.

Той припомни, че Лидер в проекта по изграждане на първия по рода си в страната Център по персонализирана иновативна  медицина в страната е МУ- Пловдив, в партньорство с ПУ „Паисий Хилендарски“ и БАН.

Те  мобилизираха  много сериозен научен и експертен потенциал и действат да бъде закупувана сериозна модерна апаратура от САЩ, Швеция и Япония.  Благодарение на тази синхронна политика и европейските проекти, ПУ и Центърът за върхова наука  и технологии навлизат в авангардния ешелон на науката и научните изследвания.

Доц.Владиков е категоричен, че ние вече имаме капацитета за навлизане и за равен диалог с европейски и международни колегии в тази област на научното познание.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Памет за репресираните през 1953 г. тютюноработници

Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. ще бъде открита в Пловдив по инициатива на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените ДСБ Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната.  Паметният знак е поставен на  ул. Велико Търново №75, (на сградата на..

публикувано на 20.11.24 в 06:14

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50