За употребата на 1 май като ден на труда. За "свестните и калпавите, и за политическата музика ". Разговор в програма "Точно днес" с историка Владимир Балчев.
По думите му този празник е далеч във времето, може да мине и преди новата ера. Става въпрос за празника на възродената природа, когато зимата си отива и новото се ражда. Пловдивчани са имали обичай да посрещнат изгрева на Слънцето на Бунарджика, те са вярвали, че който посрещне Слънцето ще бъде здрав и ще има успешна година.
За първи път се появяват данни за този ден през XIX век, посочи още историкът. Казва, че този празник е стародавен, но не ясно от кога точно води началото си. През ХХ век в Пловдив 1 май е бил празник с музика, имало е и трапези.
" Но този хубав и стар празник политиката го убива",казва Балчев и припомня, че докато през 1924 г. 1 май е забранен и жандармерията гони отбелязващите го с червени знамена, за да се омаловажи, има правителствено решение 1 май да е ден на цветята. След 1936 година става и национален празник, цар Борис ІІІ през 1939г.го официализира с указ като държавен празник, " дори и работниците манифестират с портретите на Цар Борис III и Царица Йоанна, а фабрикантите черпят работниците си с безплатна храна, поздравяват ги, дори като куриоз е, че министърът на вътрешните работи поздравява работниците" , казва историкът и още: "Като слушах речта на Хитлер, все едно комунистически лидер произнася слово, политиците винаги заиграват, винаги са такива, но техните игри убиват един празник."
"След 1944 година, знаем какво стана, и как ни брояха на манифестациите."
"Днес не знам кой празнува, макар че продължава да се чества, но хората са с различни убеждения", казва Балчев и припомня думите на един завърнал се през 90-те години след дълга емиграция в САЩ българин, който се изненадва, че у нас хората се делят на червени и сини.
"Хората трябва да се делят на светни и калпави. Другото е политическа музика".
Цялото интервю с Владимир Балчев е в звуковия файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..