Резиденцията се намира в центъра на Средните Родопи, където се издига мощната крепост Устра между Джебел и Златоград и е от най-добре запазените средновековни крепости.
Като ръководител на археологическото проучване проф. Овчаров каза, че този извод не е от направени сега археологически разкопки, а е на базата на такива от преди 30 години и сегашното им изследване.
„След дълго търсене заедно с проф. Пламен Павлов и след като миналата година открихме мястото на битката, където е загинал Момчил юнак през 1345г. при крепостта Перитор в днешна Гърция, сега установихме, че мощната крепост Устра, която е в Средните Родопи, е била неговата крепост, като средновековен замък е. „
Откритите находки могат да се видят в Кърджалийския музей и в частния музей в Златоград в Етнографския комплекс.
"Кой е Момчил юнак ?
Българин с бунтовен и авантюристичен дух, който, през 14 век, след като е приел да управлява дадени му от Кантакузин територии в Родопите, завзема и Беломорието.Момчил си присвоява Беломорието и се обявява за независим от византийците владетел."
Проф. Овчаров припомни, че наричаната досега Момчилова крепост е твърде малка, за да се приеме като негова резиденция, а в резултат от направените сега изследвания, със сигурност може да се твърди, че крапостта Устра е била планинската резиденция на Момчил юнак между 1343 г.– 1345г .
Той каза още, че в община Джебел се работи по проект, с който да има по-лесен и удобен достъп до крепостта Устра, която е на 1200 м.надморска височина. А той заедно с проф. Павлов до края на годината ще създадат" карта на княжеството на Момчил юнак, в което се е подвизавал този героичен българин през 14век."
Кампанията е под патронажа на председателя на НС Цвета Караянчева.
2020-та година е обявена за година на „родопския цар“ Момчил юнак, като центърът на честванията е в Златоград.
Интервюто с проф. Николай Овчаров е в звуковия файл.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..