Да не отлагат прегледа си при лекар от страх да не се заразят с коронавирус – това призова хората началникът на Диагностично-консултативния блок към Комплексния онкологичен център в Пловдив онкодерматологът д-р Веселина Йорданова. В периода на извънредното положение при тях се отчита намаление на пациентопотока, което според нея, може да е фатално при някои онкопациенти.
"Чувствително са намалели, Мога да кажа, че наполовина. Включително и днес се обаждат пациенти да питат дали работим. Ние не сме спирали да работим. Продължаваме да работим и работим в синхрон с алгоритмите за противоепидемичните мерки, които са ни спуснати от щаба и от РЗИ Пловдив" - съобщи д-р Йорданова. Тя увери, че в онкологичния център те се спазват стриктно.
"Прави се редовна дезинфекция, пациентите се допускат до кабинететите един по един като се съпровождат от охраната и човек от регистратурата. Следи се да няма струпвания и дали се спазва дистанцията. Медицинският персонал е оборудван с пълен комплект предпазни средства", добави д-р Йорданова.
По думите й, при преглед се снема и епидемиологична анамнеза, което означава, че първо пациентът се пита дали има оплакване, което може да го доближи до симптоматиката на COVID 19. След това: "Мери се температурата на всеки пациент, който е за приемане. След това тази епидемиологична анамнеза включва разпит за състоянието на семейството, контактите на пациента с болни хора и контактите му със завърнали се от чужбина", уточни още онкодерматологът.
Тя е категорична, че почти два месеца, отколкото е извънредното положение, могат дабъдат фатални за онкопациентите, ако се забави техния преглед и съответното лечение. "Два месеца е фатален срок. Нашите пациенти са много деликатни, лесно уязвими, с много деликатни имунни реакции заради тумора, който носят – много бързо е възможно да се развият метастази след лечението на първичния тумор. За съжаление вече виждаме такива случаи. Нека хората да не се притесняват и да си идват на прегледите" - каза д-р Йорданова.
Тя увери, че българските лекари са работили и при други зарази, като посочи хепатит, грипни епидемии и варицела. "Ние не сме се уплашили и всеки ден си ходим на работа." Призова и хората да не се страхуват да посещават медицинските кабинети, за да се диагностицира и лекува навреме всяко заболяване.
Интервюто с д-р Йорданова може да учете в звуковия файл.
По повод 1 декември, Световен ден за борба със СПИН в Пловдив ще се проведе активна кампания, която ще е насочена към превенция. Това съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив. Той допълни, че 45 000 презервативи ще бъдат раздадени на много места в града, включително и на дербито между "Локомотив" и "Ботев", на 1 декември, на стадион..
Комисията за защита на конкуренцията влезе в офиса на Асоциацията на българските застрахователи.Проверката в помещенията на сдружението на застрахователи е в следствие на образувано производство за картел между застрахователите за поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“ на таксиметровите шофьори. КЗК ще проучи дали..
Кричим е поредната община в Пловдивска област, която ще повиши такса смет от догодина. Предвижданото поскъпване е с 25 %, съобщи кметът Атанас Калчев. Причината е значителното увеличение на разходите, които не могат да се покриват от собствените приходи на общината. Такса битови отпадъци не е актуализирана от 2020 г., обясни той...
Около 18.30 ч. на бул. „България“ пешеходец пресякъл внезапно пътното платно и се удари странично в преминаващ лек автомобил „Алфа Ромео“, съобщиха от пловдивската полиция. Пострадалият 63-годишен мъж е транспортиран в болница, където е починал. Пробите за употреба на алкохол и наркотици на 64-годишния шофьор са отрицателни. Образувано..
Община Стрелча ще управлява тракийската куполна гробница и светилище "Жаба могила". Искането на общината да опазва и модернизира недвижимата културна ценност е подкрепено от областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова, а Министерски съвет е приел решението за безвъзмездно предоставяне за управление на археологическия обект в местност..