Да не отлагат прегледа си при лекар от страх да не се заразят с коронавирус – това призова хората началникът на Диагностично-консултативния блок към Комплексния онкологичен център в Пловдив онкодерматологът д-р Веселина Йорданова. В периода на извънредното положение при тях се отчита намаление на пациентопотока, което според нея, може да е фатално при някои онкопациенти.
"Чувствително са намалели, Мога да кажа, че наполовина. Включително и днес се обаждат пациенти да питат дали работим. Ние не сме спирали да работим. Продължаваме да работим и работим в синхрон с алгоритмите за противоепидемичните мерки, които са ни спуснати от щаба и от РЗИ Пловдив" - съобщи д-р Йорданова. Тя увери, че в онкологичния център те се спазват стриктно.
"Прави се редовна дезинфекция, пациентите се допускат до кабинететите един по един като се съпровождат от охраната и човек от регистратурата. Следи се да няма струпвания и дали се спазва дистанцията. Медицинският персонал е оборудван с пълен комплект предпазни средства", добави д-р Йорданова.
По думите й, при преглед се снема и епидемиологична анамнеза, което означава, че първо пациентът се пита дали има оплакване, което може да го доближи до симптоматиката на COVID 19. След това: "Мери се температурата на всеки пациент, който е за приемане. След това тази епидемиологична анамнеза включва разпит за състоянието на семейството, контактите на пациента с болни хора и контактите му със завърнали се от чужбина", уточни още онкодерматологът.
Тя е категорична, че почти два месеца, отколкото е извънредното положение, могат дабъдат фатални за онкопациентите, ако се забави техния преглед и съответното лечение. "Два месеца е фатален срок. Нашите пациенти са много деликатни, лесно уязвими, с много деликатни имунни реакции заради тумора, който носят – много бързо е възможно да се развият метастази след лечението на първичния тумор. За съжаление вече виждаме такива случаи. Нека хората да не се притесняват и да си идват на прегледите" - каза д-р Йорданова.
Тя увери, че българските лекари са работили и при други зарази, като посочи хепатит, грипни епидемии и варицела. "Ние не сме се уплашили и всеки ден си ходим на работа." Призова и хората да не се страхуват да посещават медицинските кабинети, за да се диагностицира и лекува навреме всяко заболяване.
Интервюто с д-р Йорданова може да учете в звуковия файл.
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...
Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замърсяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..