"Гергьовден е голям празник, който се чества и от православни, и от католици, а и от мюсюлманите, където по Светите места има 9 светии на името на св. Георги. Това е голям празник на героите и на най-младия светия – 23-годишния св. Георги, който загива за вярата си". Това заяви климатологът и член на УС на БАТА проф. Георги Рачев
Той подчерта, че Гергьовден е празник на храбростта, а ние имаме с какво да се похвалим. Българската армия е дала примери на храброст, които се изучават навсякъде по света. „Диамант в българската военна история е примерът на ген. Владимир Вазов, който край Дойран написа такъв момент в световната военна история, който и до ден днешен дава урок“.
Проф. Рачев е категоричен, че силата на българите е в самите нас. Имаме с какво да се хвалим, с какво да се гордеем и трябва да не забравяме това. Така ще успеем да излезем от кризата.
„Не само ние, но и цяла Европа сега изпаднахме в страх от всичко – да не се разболеем, страх от неяснотата на бъдещето, а светът си върви“.
По думите на проф. Рачев у политическите сили, които в момента имат мнозинство в парламента, има разбиране за проблемите на туризма. Но има и противоречия – искаме да идват тук чуждестранни туристи, а в същото време говорим и за капсуловане. „И по два пъти да ходят българите на море, пак не можем да смогнем. На нас ни трябват 5 милиона действащи туристи, които да посетят България. Детайлите са изключително важни".
Климатологът заяви още, че туризмът е част от свободата на хората. Около бранша обаче има много чакащи отговор въпроси. Кой ще получи ваучери, ще можем ли да ходим ние в съседните страни, за какво ще служат ваучерите, кой ще бъде на първа линия, как ще бъдат осребрявани тези ваучери. Европа трябва да се отвори. Тя е практически празна, няма самолети във въздуха и нещата са силно ограничени.
Българите обаче могат да се поучат от Гърция, които ще успее да намери подходящата формула за спасяване на туристическия бизнес. На тях са им нужди няколко десетки милиона туристи.
Проф. Рачев е категоричен, че страхът в Европа ще отстъпи място на трезвия анализ, защото икономическият негативизъм след пандемията ще бъде много по-страшен от нея. И ние ще успеем и да се поучим от грешките си. Балканите за пореден път ще успеят да спасят туризма. А основанията за това са, че навлизаме по-топъл период на лятото, когато всички бактериални зарази и вируси рязко отстъпват пред слънцето.
Според климатолога, това лято ще мине под знака на уикенд почивките - петък, събота и неделя, за да отскочим до планината, до морето, до съседните държави по някой повод.
"От юли нататък верятно Европа сериозно ще се раздвижи. В противен случай отиваме към някакво капсуловане, от което практически няма да има никакъв ефект", подчерта още проф. Георги Рачев.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..