Двама джудисти и студентка по медицина започнаха работа като доброволци в инфекциозното отделение на областната болница в Пазарджик. Там освен пациентите с коронавирус има и заразени медици, а лечебното заведение се оформи като най-голямото огнище на заразата в региона.
Спортистите са от местния клуб по джудо "Кодокан" - 43-годишният Ангел Тонов от Пазарджик, който е работил с години в чужбина и 30-годишният треньор Иван Вакарелски от Белово, който се занимава и с пчеларство. Двамата ще работят като санитари.
Като болногледачка в отделението добровoлно ще работи и 24-годишната Мартина Шопова от Ветрен, която шеста година учи медицина във Варна и била на стаж в отделението като медицинска сестра.
След първото си дежурство Иван Вакарелски се включи в следобедната програма програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, за да опише своите впечатления и разкаже за атмосферата в отделението, в което се лекуват над 10 пациенти с Ковид -19.
В устата на вълка не е лесно, каза Вакарелски след приключвнето на първата си смяна като санитар от 7 до 13 часа. По думите му дисциплината е на много високо ниво, но усещането е, че нещо лошо дебне в атмосферата. Записва се за доброволец още в самото начало, но днес е първата му среща с пациентите и помага на лекарите за лечението им.
Пациентите са по-уплашени, отколкото ние и се опитваме се да им вдъхнем надежда, допълни доброволецът. Смята, че ако не направи нищо, коронавирусът ще дойде при него и стигнал до решението да го изненада като сам отиде в епицентъра на заразата.
Сега разбирам колко сериозна е ситуацията, а болестта не подбира по пол, възраст и религия и не мога да стоя и да чакам, каза още Вакарелски. Ние сме спортисти, подготвени сме и ще издържим, категоричен е той и допълни, че трябва да сме отговорни и дисциплинирани, а не да мислим за дребните проблеми. От утре влиза доброволно под карантина за един месец в отделението.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..