Три пловдивски училища вируално отбелязват 11 май. На този ден честваме паметта на Светите братя Кирил и Методий. 11 май се чества като църковен празник на двамата братя, а 24 май се отбелязва като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Хуманитарната гимназия "Св. Св. Кирий и Методий" в Пловдив ще проведе онлайн празничната програма от 9 до 12 часа.
Точно в 9 часа ще прозвучи националният химн, а след това „Многая лета“ и „Върви, народе, възродени“, като учители и ученици ще „присъстват“ на тържеството пред устройствата си у дома.
Честването ще продължи в Гугъл класруум. Бивши възпитаници на училището и учители са подготвили филма „Традиции и приемственост”. Историческа викторина „170 години Хуманитарна гимназия” ще провери знанията на учениците за миналото. В споделено виртуално пространство ще има рецитал с творби на гимназисти и учители. В празничната програма е заложено представянето на два сборника – от кръгла маса “Хуманитарният дух – в лабиринтите на съвременния свят“ и с ученическо творчество „Вселени 2“, реализиран в след конкурса „Моето вдъхновение“ – част от културния афиш на „Нощ/Пловдив”. До цялата програма между 9 и 12 часа ще има достъп само училищната общност.
Средното училище "Свети Свети Кирил и Методий" също ще отбележи партронния празник с концерт "Чудният свят на моето училище".
„Екоучилище на щастието“ ще Ви представи работата на учениците от Професия „Танцьор“, със специалност „Български танци“ и учениците от профил „Изкуства“, ще Ви направим съпричастни към радостта от пеене и танц, вълшебното създаване на красота, което възпитаниците на нашето екоучилище, владеещи свободно облачните технологии, са способни да предадат. Богати сме с прекрасните ни творци от професия „Дизайнер“, специалност „Рекламна графика“ и малките ученици от Монтесори класна стая", пишат от ръководството за празника.
Основно училище "Кочо Честеменски" в район "Централен" отбелязва днес 79 години от своето основаване. Учителите са направили филм за постиженията на учениците и днес той ще бъде излъчен за всички в онлайн класните стаи.
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за". Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..