Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоумявам за здравето ли се мисли или за бизнеса

В РАМ-Пловдив ще се влиза с маска и с измерена температура на входа

В зона "Култура" на Радио Пловдив доц. Костадин Кисьов, директор на Регионалния археологически музей-Пловди каза, че не са спирали да работят, защото музеите, не са само туристическа атракция. Музеят ще отвори врати във вторник 19-ти май, но очакват методически указания от Министерството на културата.

Доц. Кисьов заяви: „За мене е странно, защото има толкова много проблеми за контролиране на хора, които идват от чужбина. Не могат да ги контролират на летищата, а как да ги контролираме на входа на музея? Можем да им мерим температурата и задължително да влизат с маски. Няма да има повече от три лица в зала. Остава въпросът за екскурзоводите, дали ще се изнасят беседи?"  

Според доц. Кисьов има затруднения с групите от 20-30 човека. Колко време трябва за да разгледат всички зали? Фалшиви са намеренията да се пуска всичко, но да се взимат мерки. Мисли се за здравето на хората, или за бизнеса, който спря. Няма никаква гаранция, че някои от служителите няма да бъде заразен.

Относно археологическия обект Малтепе стана ясно, че „Кулата“ е подземен фундамент, и предстои да се разбере неговата функция. Върху него е била изградена храмова постройка, която е била на върха. Следващата седмица на пресконференция ще бъдат представени плановете на общината за археологическите проучвания за тази година. За Малтепе все още не е ясно финансирането.

Продължават през 2020 година проучванията на тракийския градски център край карловското село Васил Левски, както и в района на Яса тепе, Пловдив - това е селищната могила с най-ранните следи от човешко съществуване, терените са на бул. „Брезовско шосе“. Другите обекти са тракийски могили в община Брезово и в община Перущица.

Интервюто с доц. Костадин Кисьов, директор на РИМ – Пловдив е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10