Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противоепидемичните правила са направени за нас, а не са самоцел

Пловдив е от най-привлекателните места за разходка

Античният театър става най-голямата сцена на открито

4
Богомил Грозев - дир. на ОИ "Старинен Пловдив"
Снимка: Facebook/Bogomil Grozev

"В момента Пловдив става едно от най-привлекателните места за разходка". Това сподели директорът на ОИ “Старинен Пловдив” Богомил Грозев в предаването “Ден след ден” на Радио Пловдив. Той апелира към посетителите стриктното да спазват правилата, въведени заради противоепидемичните мерки срещу COVID 19, защото, по думите му "са направени за нас, а не са самоцел", и ги обобщи:

“На Античен театър и Римски стадион вече има поставени табели с инструкции - дезинфекция на входовете, отстояние между хората. В къщите-музеи, където има само един вход, се допускат само 2 души заедно или 4 човека от 1 семейство. Създали сме инструктаж за дезинфекция през два часа”.

Тези правила, сред които и носенето на лични предпазни маски, включително и на Античния театър, важат и за групите, каза Грозев. По думите му, всичко това е ясно и видимо, за да може посетителите да се ориентират бързо. Остава и ангажиментът на служителите също да ориентират гостите на Стария град.

Директорът на общинския институт не очаква скоро големи групи с туристи, но изрази надежда българите да дойдат да видят красотата на Старинен Пловдив, а Античният театър, който "става най-голямата сцена на открито" да започне да посреща отново гости. Увеличението на туристите е и във визията на Грозев за развитие на архитектурния резерват. И макар обстановката с коронавируса да е забавила развитието й, той отбеляза, че вече наблюдава интерес:

“Миналият уикенд в Стария град беше доста пълно, включително имаше много хора от София. Пловдив и Старият град са много бърза дестинация - да видиш нещо, което не си виждал отдавна или въобще не си виждал, а е красиво и е богатство на България. Работим много усилено вече и в онлайн пространството – виртуални изожби правихме, неща, които хората могат да видят и наживо вече.”

Новото при билетите за културните институти в Стария град, които днес гласува Общинският съвет в Пловдив, е цената от 12 лв за възрастни за Епископската базилика, която още не открита, но се очаква да стане атрактивен обект за България и света. “Има и комбинирани билети с малката Раннохристиянска базилика”, добави Богомил Грозев.

“Това, което съм предложил, е да бъде намалена цената на билета за къща Клиянти – до момента беше 10 лева, да се изравни с цената на всички къщи – 5 лв. Тези къщи са направени за хората. Вътрешното проучване, което с екипа ми направихме, показва, че посещенията там са доста по-малко и може би това спира посетителите. Сравнихме с Къща Хиндлиян – там са два пъти повече”.

Работи се и по два проекта за ремонти, които от два месеца са входирани в Министерството на културата - на Павлитовата къща, известна още като Синята къща, както и по Къща Хиндлиян, съобщи Грозев. Той обясни, че първата е в аварийно състояние и изцяло за ремонт са фасадата и подмяна на прозорците й, а втората подлежи на екстериорен и интериорен ремонт.

Цялото интервю с Богомил Грозев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36