Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За коректна представителна извадка трябват над 2000 теста

„Изненадващ  в изследването се оказа относителният  оптимизъм в столицата, при условие, че  заразяването точно там е най-силно.   Изненадващо е и това, че моментът на финала в главите на хората бива отлаган с времето. Предполагали са, че кризата ще приключи след няколко месеца през март, а сега отново казват, че ще приключи след „няколко месеца“. А тези месеци вече са зад гърба ни“, заяви  Чавдар Найденов от социологическа агенция "АФИС", осъществила онлайн изследване на влиянието на "Извънредното положение" върху доходите и нагласите на българите..

Той  подчерта, че в големите градове настроението на хората е сравнително по-добро, отколкото   в малките населени места. Мерките там също се спазват, както и в големите.

По думите на найденов, с изненада за самите тях, хората са установили, че финансовото им състояние не е чак толкова лошо, колкото са очаквали два месеца след началото на ози период. Въпреки че мнозина са открили, че са с драстично намаление на дохода си, впоследствие са установили, че и разходите им също търпят ограничение.

В началото на периода тези, които са заявявали, че могат да издържат само месец, са били 31%. Сега същата категория са 26%, независимо, че се е очквало  да бъдат много повече. Като причина Найденов предположи, че роля са изиграли предлаганите от държавата мерки за подкрепа на бизнеса. „Но и най-добрите батерии все някога свършват, заяви Найденов.

"Странно и неочаквано обаче е, че с всяка драстична промяна може да се свикне и при положение, че и самата власт не знае докога ще продължи това положение, хората свикват с нещо, което ще продължи дълго време. Самата власт не знае и не може да обясни колко дълго ще продължи това. Реално не знаем и какво е заразяването на хората в страната".

Найденов посочи, че след  направено национално тестиране в Испания е установено, че само 4% от населението  са носители на вируса. „Това означава, че са безкрайно далеч от насищането, при което могат да се върнат към нормален живот. У нас е още по-малко заразяването и ние сме още по-далече от т.н. „плато“. Дали ще се преживява всеки сезон като грип, все още не знаем къде сме,“, заяви социологът.

Той бе категоричен, че една национална представителна извадка, каквато стартира в Пловдив, макар и много минимална, ще даде някаква представа, независимо че обхваща само 500 граждани и „е орязана до кокал“.

„Между това, дали са 10% заразените или 1%, има голяма разлика в мерките, които би трябвало да бъдат предприети“.

Найденов бе категоричен, че при условие, че у нас правят около 1000 теста дневно, представителната извадка за страната би трябвало да обхване между 1000 и 2000  граждани.

„Да се вземе решение за осъществяване на извадъчно тестиране на населението в страната с коректна научна национално представителна извадка, обхващаща между 1 500 и 2 500 българи“, заяви още Чавдар Найденов.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18