Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществата ни чакат решения от Съвместната комисия

Изчистването на историческите спорове с Република Северна Македония – задача с повишена трудност. На прага на решителната стъпка, която тя се очаква да направи, не без  нашата подкрепа, към европейското семейство, нелекият дебат между двете държави бе обогатен с новата тема за езиковия спор.  Какво развитие на съседските  и емоционални отношения  отчитат  специалистите от Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси с Република Северна Македония ще коментира нейният заместник-председател – историкът доц. Наум Кайчев.

„Българската позиция е ясна. Тя не е само  българска, но и европейска – всички проблеми, особено двустранните, трябва да се решават далеч преди членството в ЕС. Това се отнася и за отношенията ни с нашата югозападна съседка Република Северна Македония. Тези въпроси ще бъдат част от нейното присъединяване“. Това заяви заместник-председателят на  доц. Наум Кайчев.

Той припомни, че след първоначалния прогрес по постигането на договорености, свързани с личности от общата ни средновековна история като  цар Самуил, Св.св. Климент Охридски и св. Наум Охридски, през април 2019 г. комисията е влязла в период на „много минимални обороти на придвижване“. Обяснение за факта трябва да се тържи  основно на нежеланието на колегите от Северна Македония да се разделят с много от митовете от тяхната историография и лъжовните конструкции,  свързани с мисленето на хората.

Доц. Кайчев уточни, че след вдигането на „извънредното положение“  се наблюдава процес на дребни пазарлъци, вкл. и говорене срещу България и яростна антибългарска кампания, която се излива в различни сайтове.

По думите му,  независимо че при провеждането на избори в република Северна Македония в миналото, България не е присъствала като тема за обсъждане, сегашната ситуация провокира антибългарски  коментари.

„Предвид особените обстоятелста, свързани и с функционирането на Комисията, и с проблемите при прилагането на договора и очакваното решение за изготвянето на преговорна рамка, която ще бъде основа за следващите ходове на Република Северна Македония към членство в ЕС,  обстоятелствата в дипломатическия календар влияят върху мисленето на хората. Това се отразява и в медийното пространство“.

Доц. Кайчев бе категоричен, че Съвместната комисия трябва да поднови дейността си след вдигане на извънредните мерки във връзка с корона кризата. „Това ще бъде в интерес на въпросите, които все още не са решени и нашите общества ги чакат“, подчерта доц. Кайчев.

Интервюто – от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54