По ръба на новите паметни писания на Васил Божков, атаките към властта и връзките на бизнеса и политиката - разговор с политическия психолог проф. Антоанета Христова. С нея коментираме и реакцията на обществото към борбата с Ковид-19 и оценките към управлението в изнънредната обстановка.
Проф. Христова отбеляза, че българинът много бързо се адаптира към ситуацията с епидемията от коронавирус.
"Например, когато се чуват по-притеснени хора, или ни споделят близки наши хора, че се тревожни, то оценката им е също част от картината на обществото. Ние, психолозите имаме поглед, който е за обществото като генерална тенденция, и той е за много бърза адаптация на повечето хора, много положителни черти проявихме в този период, за съжаление в последните дни малко повече отпуснахме мерките. Надявам се, че и вирусът ще се отслаби и това няма да се отрази негативно на резултатите за заразените. Има е една друга част от хората, които са онези, които са по-чувстиветелни и нестабилнш, на които този вирус им донесе изостряне на състоянието. При тях са зачестили случаите на търсене на психологическа помощ."
За атаките на Васил Божков по интернет: "Много грозна е тази история, която се разигра пред очите на цялата държава. Тя борави със символи в историята на България, като Левски и отбора, който носи името му, и той е част от вечното дерби при футболното първенство. Синият цвят освен това е свързан с демократичността. Футболът открай време е средство да се политизира живота в България. Няма никаква грижа от Божков към отбора, а целта му е справяне със собствените проблеми."
Проф. Антоанета Христова обясни, че у нас и в момента има пренебрегвани сектори и специалности, сред които част от лекарите, както и реформа в здравната система, също и учените, в ръцете, на които е бъдещата ваксина, както и културата.
"В цялата тази картина - дебатът, който е приоритетен и смислен, говорейки за Божков и този вид блато на човешките взаимоотношения, ние си губим центъра, смисъла, губим тази нова страница, която ни се налага да отгърнем."
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..