Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Бойчев е първият носител на „Награда Пловдив“ за цялостен принос

Александър Секулов с награда "Пловдив" за литература, "Одисей" - събитие на годината

В навечерието на  24 май - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост бяха обявени имената на удостоените с „Награда Пловдив“ за постижения в областта на културата през изминалата 2019 г. Виктор Бойчев  е първият носител на отличието  за цялостен принос. Церемонията по награждаването ще се състои на Римския стадион на 1 септември.

Виктор Бойчев е отличен за „издигане на нивото на Държавен куклен театър - Пловдив до най-високите професионални стандарти в театралното изкуство. За популяризирането на Пловдив като град, синоним на творчески постижения, които създават нов театрален език. За достойно продължаване на традициите и високо успешен мениджмънт на цялостния процес на функциониране на театъра. За създаване на благодатна творческа среда и обстановка, привлекателна за работата на режисьори и артисти, водещи имена в съвременния театър. За привличане на вниманието на международни институции към постиженията на пловдивския куклен театър и обмен на съдържание с водещи световни театри и фестивали. За живо и последователно участие във всички важни и определящи облика на Пловдив творчески и обществени процеси и събития. За почтено и безкористно отстояване на професионалните и етични стандарти . За цялостното присъствие на ДКТ в живота на Пловдив и страната през последните две десетилетия.“

В останалите категории носителите на престижното отличие, което по традиция Община Пловдив връчва в навечерието на 24 май, са:

В раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ - Александър Секулов - за пиесата „Одисей“

Раздел „Художествен превод“ - Манол Пейков за „Превод от английски език на поетичната книга на Лорънс  Ферлингети „Поезията като бунтовно изкуство“

Раздел „Журналистика в сферата на културата“ - Теодор Петков Караколев  за „Десетки публикации по темите: архитектура, градска среда и опазване на културно-историческото наследство на Пловдив в рамките на 2019г.

Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“ - Колектив: арх. Иван Костадинов, арх. Росица Митева, арх. Ангел Чуруков с ръководител арх. Петко Костадинов за „Преустройство на част от бившия Детмаг „Снежанка” в Художествена галерия „Капана”

Раздел „Музика“ - Проф. акад. Милчо Василев  за „Два юбилейни концерта, посветени на 70-годишнината на композитора, диригент, педагог и общественик проф. акад. Милчо Василев“.

Раздел „Театър“ - Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“ – Пловдив - за „ОДИСЕЙ“- сценичен проект, част от програмата „Европейска столица на културата-2019“

Раздел „Изобразително изкуство“ - Ангел  Герджиков - за изложба живопис „Забравени следобеди“ в галерия „Възраждане“.

Раздел „Аудио визуални изкуства и фотография“ - Соня Тодорова Станкова  - за Проект Фотография „Лицата на Пловдив“, представен по време на Пловдив 2019.

Раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“ - Доц. Елена Кантарева-Дечева и екипът реставратори - за „Работата на обект „Епископска Базилика на Филипопол"

Раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ - Държавен куклен театър – Пловдив - за „Театралния спектакъл „Принцът на морето и принцът на земята“

Раздел „Съвременни мултижанрови изкуства“ - Държавна  опера Пловдив – за „Огънят/Празникът – гала откриване на фестивала Opera Open 2019“

Тази година за първи път наградата е 2000 лева, а за новата „Специална награда за цялостен принос" – 10 000 лева.

Наградените ще получат отличията си на тържествена церемония на Римския стадион на 1 септември, обяви кметът на Пловдив Здравко Димитров в специално видеообръщение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Владислав Христов отличен в Международен хайга конкурс

Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби. Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална..

обновено на 13.11.24 в 15:43

Смолян реновира два културни центъра със средства от ПВУ

Община Смолян започна изпълнение на два проекта за енергийно обновяване на сградите на Художествената галерия в града и читалището в село Смилян. Проектите са с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. Заместник-кметът Мариана Цекова обясни, че за  сградата на галерията се предвижда разработване на инвестиционен проект за..

публикувано на 13.11.24 в 13:53

Изложбата "Борба за доброта" гостува в НБ "Иван Вазов"

В световния Ден на добротата в Народна Библиотека “Иван Вазов” ще се открие изложбата “Борба за доброта“. Изложбата е част от глобалната инициатива “Fight for kindness“ (Борба за Доброта), обединяваща творци и дизайнери около концепцията за добротата . Тя представя уникални типографски творби от български и международни артисти, посветени..

публикувано на 13.11.24 в 07:19

Предстои реставрация на "Геновата" къща в Пазарджик

Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора.  Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..

публикувано на 12.11.24 в 15:20

Диана Папазова представя „Вибрации“ в галерия "PIESA"

Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..

обновено на 12.11.24 в 12:12