Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След половин година с. Първенец ще има нова канализация

| обновено на 25.05.20 в 18:54

Със символична първа копка кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов  сложи начало на втория етап на проекта за каналзация в квартал „Терасите“ на село Първенец.  Десетки домакинства ще бъдат присъединени. 

Изграждането на мрежата започва от улица „Шипка” и ще премине през улиците „Плиска”, „Трапезица”, „Оборище” и пътя за село Марково.  Новата канализационна мрежа е с дължина близо 3 километра. Срокът за изпълнение е 193 дни. 

С проекта ще се разреши дълго отлагания воден проблем на жителите в селото. Заради слабата пропускливост на терена и голяма денивелация отпадните и дъждовни води постоянно заливат улиците. При липсата на канализация, водата се стича към домовете на хората инаводнява дворовете. 

Освен това, предстои подмяна на водопроводната мрежа на още 6 улици в Първенец. Те ще бъдат асфалтирани и с нова тротоарна настилка. Това са улиците „Васил Коларов“, „Петър Берон“, „Пролет“, „Кубрат“, „Победа“ и „Христо Смирненски“. 

100 хиляди лева в бюджета на общината са осигурени и за проектиране на нов мост на село Първенец. Екплоатационният срок на съоръжението изтича тази година,но за изграждане на нов мост щесе разчита на пари от държавата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Посланичка на Европейския климатичен пакт гостува в ПУ

Собственичката на първия български бранд с нулев отпадък „Зелена революция“ („Green Revolucia“) и посланичка на Европейския климатичен пакт Вера Маркова гостува в Пловдивския университет. Тя ще представи публична лекция на тема „Бизнес с нулев отпадък? Устойчиви решения за здравето и природата“.  Маркова ще запознае гостите с каузите, за които тя..

обновено на 26.02.25 в 09:38

Продължава да се затопля, остава облачно, в Пловдив 12°

Днес преди обяд на места в равнините и поречията ще бъде мъгливо. Над Западна България ще е предимно облачно. Над Източна България ще преобладава слънчево време с временни увеличения на средната и висока облачност. Ще духа слаб вятър предимно от юг-югоизток.  Максималните температури в повечето места ще бъдат между 8° и 13°, за Пловдив - около 12°..

обновено на 26.02.25 в 09:26

Световен ден против тормоза в училище

Всяка година в последната сряда на месец февруари се отбелязва Денят за борба с тормоза в училище. Децата отиват на училище, облечени в розови фланелки, за да се обявят срещу тормоза между съученици и насилието в класните стаи.  Инициативата, позната като „Ден на розовата фланелка“, започва през 2007 година в Канада, а в България се отбелязва от..

обновено на 26.02.25 в 07:20

Пиян шофьор опита да подкупи полицаи в Пловдив

Пиян шофьор, опитал да подкупи служители при проверка, задържа полицията в Пловдив.  Униформените спрели за проверка на бул. „Васил Априлов“ лек автомобил „Пежо“ с 52-годишен водач. Шофьорът бил във видимо неадекватно нетрезво състояние. С намерение да склони служителите да не го изпробват с дрегер, той пуснал в патрулката няколко банкноти...

публикувано на 25.02.25 в 17:30

При спецакция в Пловдив засякоха над 1400 коли с превишена скорост

180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона.   За времето от 20 до 23 февруари са проверени  над 4 700  леки и  тежкотоварни автомобили. Установените за този период  нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..

публикувано на 25.02.25 в 15:44