Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът идва от прочита на статута на наградите "Пловдив"

Професор Галина Лардева
Снимка: akademy.bg

Продължаваме темата за наградите "Пловдив" за постижения и принос в областта на изкуствата и културата. Наградите не като постфакатум/ те бяха обявени на 22 май/, а като продължение и конкретно в изобразителното изкуство.

Фактите: в Пловдив, в града на художниците, за годината , когато беше и  ЕСК, в раздела Изобразително изкуство, беше обявена ЕДНА номинация.  А постъпилите предложения са  били ТРИ, като едното е с двама отделни вносители.   Емил Миразчиев художник, куратор и член на Комисията по изобразително изкуство, заяви в интервю за Радио Пловдив, че Комсията е допуснала за номиниране само предложението за авторска изложба / Ангел Герджиков, галерия "Възраждане"/ , но не и другите предложения, защото те са били за кураторски проекти. Коментира и други аспекти на приза.

Проф.д-р Галина Лардева изкуствовед и зам.ректор на АМТИИ, е съкуратор заедно с Радост Коцева от галерия U.PARK за изложбата "Необозримо за Коло К." в Градска художествена галерия, за която има две предложения,и която не достига до номинация.

Проблемът идва според мен от прочита на този статут и че хората от Комисията очевидно не са били  запознати с него, при положение, че си поканен да оценяваш по този статут/  чл.11 /

Според някои от членовете на  Комисията, изложбите, които трябва да се наградят,  трябва да са само на самостоятелни творци, но не и на проекти. Нещо, което е изумителен факт, защото в цял свят се работи на кураторски принцип и много художници правят изложби с куратор. „

Проф. Лардева каза, че не вижда проблем в един раздел да се включат и двата вида събития и разделението на категории е излишно.

 Професионалната общност знае, кое е яркото събитие и какъв е приносът за културата на Пловдив. Бурята в чаша вода е въпрос на пофесионалния поглед на журито.

Специално в раздела „Изобразително изкуство“ тази година има казус. Считам, че основният казус е компетентността на журито, относно статута на наградите. „

Какво е обяснението, че в годината, когато Пловдив е Европейска столица на културата има само четири номинации? Случиха се толкова много изложби и други проекти ?

 „Това е изключително жалко и показателно за неглижирането и имиджа на наградите. Също за инерцията и нехайството на институциите, галериите и публиката. Например в сценичните изкуства такъв проблем няма.“

 Проф. Лардева уточни, че номинацията за  кураторство на изложбата „Необозримо за Кольо К.“ е на пловдивския художник Станимир Видев. Медиен партьор е БНТ-2.

„ Изложбата е реализирана в залите на ГХГ, като самата галерия не прави нито едно предложение. Дружеството на провдивските художници няма предложения. В същото време хора от тези институции са в журито, което е доста въпросно. „

Продължават разговорите около статута на наградите „Пловдив“, но проблемът е в хората и комисиите, техните компетенции и лични отношения. Изложбана „Необозримо за Кольо К.“ е безспорният факт за изминалата година, на най- обичаното пловдивско име в областта на изобразителното изкуство. Организаторите са направили всичко възможно неговото име да продължи да живее в най- яркия си вариант."

Цялото интервю с проф.д-р Галина Лардева е в звуковия файл.   



 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доц. Деян Статулов представя "Между два кадъра"

„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата  среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“.  Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..

публикувано на 14.01.25 в 06:31

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27

Преге - предаване за света на книгите, 11- 17 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение.  114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл Кейн. Смъртоносна игра...

публикувано на 13.01.25 в 09:52

"Дивата Африка" в Природонаучния музей-Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..

обновено на 13.01.25 в 08:34

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14