Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посттравматичният синдром води до погрешни стратегии

Поддържам един консултатитивен телефон и сега, когато вече виждаме светлина в тунела, хората, които се обаждат с проблеми, стават все повече. Това е очаквано и е т.н „постстресов синдром“, заяви психологът Иван Игов. 

Той подчерта, че пандемията е предизвикала силен стрес, тъй като хората са изгубили възможността сами да контролират живота си. Голяма част от тях се се почувствали безсилни и объркани.

След първоначалната вътрешна мобилизация те са започнали да се  изчерпват и   два месеца по-късно вече са започнали да се проявяват симптомите на посттравматичния срес.  Започнали са да запълват „празнините“ с лъжлива информация, която им дава  привидна и лъжлива стабилност.

Определена част от хората, чиито стратегии за справяне не са много адаптивни, са се оказали под  влияние на лъжливата информация.

Игов призова да вложим усилия за намиране на истинските факти, за да успеем "да се събудим от съня на чудовищата“.

Най-крайната погрешна стратегия е игнорирането – такъв вирус няма и  той е измислен

„Въпрос на големите корпорации е да получат милиарди долари, за да разработят ваксини за болест, която несъществува. Не зная как някои могат да вярват на това, при условие, че целият свят се срина“.

Има и една група хора изпаднали в състояние на примирение – съдбата така е решила

„Това са хора, вярващи в стадния имунитет. По-добре е нищо да не правим. Така стратегия е страшно глупава, защото може да отнеме много човешки животи, а човешкият живот е най-важното нещо.“

Други изкривяват фактите – десимулация

„Нещата не са толкова зле, но някой специално завишава броя на заболелите и починалите. Това съм го чувал в няколко варианта със суми, които да давани, за да се "впишат така в статистиката“.

Страшен е и вариантът на заместването

„Хората започват да си измислят неща, които са много встрани от реалността и колкото са по-странни, са приемани като толокова по-реалистични, като изграждането на 5G-мрежата, поставянето на електронни чипове и т.н.“

По думите на Игов, подобни типове поведение придават някаква привидна активност на засегнатите от посттравматичен синдром, като им създават лъжливото усещане, че те владеят ситуацията и могат сами да се справят с нея.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсят ваксини срещу коклюш при джипита и в аптеките

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и  общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС. Според..

публикувано на 24.04.24 в 16:44

Петима кандидат-студенти ще се борят за 1 място в МУ-Пловдив

Кандидатстудентската кампания 2024 за Медицински университет-Пловдив е открита, текат първите изпити за чуждестранните кандидати. Готов е справочникът за всички български кандидат-студенти, за четирите факултета на университета и в Медицинския колеж. Днес се проведе Ден на отворените врати, в който участваха дванадесетокласници от Пловдив и Южна..

публикувано на 24.04.24 в 13:15
Евелина Славкова

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят с близо 10% на ПП-ДБ

Близо 10% ще е разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори в полза на партията на Бойко Борисов. Това сочи последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души. Изводът от проучването е,..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

Бизнесът и културата търсят механизми за сътрудничество

Среща между бизнеса, културните институции и местната администрация в Пловдив търси механизми за симбиоза помежду си. Идеята е да се създадат значими връзки между индустриите и културния сектор.  Участниците ще имат възможност да се ангажират в динамични дискусии, да изследват нови бизнес възможности и да създадат партньорства...

публикувано на 24.04.24 в 09:52

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59