Не са основателни страховете на всички небитови потребители от излизането им на свободния пазар на енергия от 1 октомври, коментира в интервю за Радио Пловдив Калоян Стайков от Института по пазарна икономика.
След решението на Парламентарната комисия по енергетика, днес парламентът прие на първо четене прие промени в Закона за енергетиката, с които се въвеждат тези промени.
Либерализацията на свободния енергиен пазар се забави много въпреки предимствата, които той предоставя за потребителите, коментира още експертът.
Според него битовите потребители засега не са обект на промяна, а тя се отнася само за небитовите потребители като офиси, фризьорски салони и др. "За битовите потребители предстои да се види какъв механизъм ще бъде въведен, но така или иначе промяната е дълго очаквана", добави Калоян Стайков.
По думите му кризата, породена от разпространението на коронавируса, допълнително е утежнила положението на фирмите у нас. "Натрупаха се тежести заради забавения икономически растеж, пандемията и излизането на свободния пазар на енергия. Пандемията обаче имаше и положителен ефект върху пазара на ток, като намали цените на енергията", посочи още експертът от ИПИ.
Няма опасност допълнителното потребление да повиши цените, смята още Калоян Стайков.
Цялото интервю на Емил Костов с Калоян Стайков от Института по пазарна икономика е в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..