Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослава Кацарова отново пее пред публика

| обновено на 04.06.20 в 13:52
Мирослава Кацарова
Снимка: личен архив

Като изпитание, но и като възможност за хармонизиране и ренесанс в личните отношения с най-близките, определи периода на коронавируса джазпевицата Мирослава Кацарова, която след пандемията, утре за първи път ще пее пред публика в Стария град в Двора на Контрабас.

" Внезапно всичко се обърка, хората бяха много изненадани", казва Мира, "и аз имах моите страхове, имам и възрастни родители, но това беше период на осъзнаване , особено силно в първите седмици на пандемията. След това, без да се разделяме със страха и чувството за друга реалност, решихме да се преместим в нашата къща в планината", разказва Мира и се оказва, че това създава нови светове и преосмисля света.

Такива неща като работата в градината,  които дотогава сме приемали като нещо, на което не обръщаме голямо внимание, придобиват друг смисъл. А възможността да е  заедно с дъщеря си и любимия си мъж , Мирослава Кацарова определи като ренесанс в отношенията им, като голям подарък. "Тази пауза, това време за размисъл промени и света и хората".

За джазпевицата, всеки концерт е начин да кажеш нещо на хората и " ако няма какво да кажеш, по-добре не излизай на сцената". За нея музиката е начин на изразяване на хармонията - вътрешната и личната, и е и екзестенциална, а след Ковид 19  и вид лична терапевтична версия, а джазът е и музика, която връща човечността - да не крещим, а да се изслушваме.

Това ще бъде, заедно с Мирослав Турийски, "един тих, камерен концерт, но  дори когато в музиката има чувства като страха/от Ковид19 в случая/, трябва  звучи така, че да свети..."

Цялото интервю с Мирослава Кацарова е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Галерия

Изложба представя братята Асен и Илия Пейкови

В сводестата зала на Балабановата къща  e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца. Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният..

публикувано на 29.07.24 в 16:22

Преге - предаване за света на книгите, 27.07. - 02.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 7. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Габриел Гарсия Маркес. Сто години самота. 448 стр., 6А, Лъчезар Минчев, 2024. Стефан Стори. Маслени бои и мрамор.  322 стр., тв. к. 7А, Изток-Запад, 2024. Харлан Коубън. Ще те намеря. 376..

публикувано на 29.07.24 в 14:45

„Духът на Грузия“ завладява Античния театър

Гледайте за първи път спектакълана Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“,Грузия на 1-ви август, от 21 часа. Изключителният грузински държавен ансамбъл за песни и танци "Мхедрули" ще зарадва българската публика с лятно турне в страната, при това с един от най-върховите си спектакли "Духът на Грузия" („Spirit of Georgia“)..

публикувано на 26.07.24 в 15:13

В "Срещите" - за изкуствения интелект и Бог

Ще има ли диалог между Бог и изкуствения интелект?. С Николай Генов, автор на книгата "Виртуалният човек", тръгваме от фантастиката.  Още като тънко ручейче в традиционната литература фантастиката си позволява да отрече онова от Вечните книги: "Каквото е било, е и ще бъде" и да заговори за еволюиращ Бог.  Така ли е наистина?  Слушайте, интересно..

обновено на 26.07.24 в 11:42

Изложба на скулптора Павел Койчев в зала "2019"

Хоризонтално, отвесно, наклонено“ е названието на новата скулптурна провокация от големия български художник Павел Койчев в Зала „2019“ на ул. „Гладстон“32. Авторът представя нови голямоформатни скулптури специално за това пространство. Творбите са абстрактни и цветни. Павел Койчев е роден през 1939 г. в София. Завършил е..

публикувано на 26.07.24 в 07:42