Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Небет тепе и Източната порта стават археологически атракции

Те ще са част от уникален туристически маршрут

Над  6 милиона лева са отпуснати по програмата „Региони в растеж” за културна инфраструктура за проекта на община Пловдив  „По крепостните стени на Филипопол”. В него са включени обектите Небет тепе и Източната порта. Това съобщи кметът Здравко Димитров. 

Община Пловдив се включва със съфинансиране от 2 350 000 лева.  Кметът припомни, че “сагата с Небет тепе започна от 2010г., два пъти се изпуска финансиране, сега сме одобрени, получихме вчера документа".

Предстои последно обществено обсъждане  по съфинансиренето на 17 юни,  съгласуване с  НИНКН на техническото задание, след това ще се обяви  конкурс на инженеринг.

„Дейностите, които ще се провеждат са консервация и  реставрация, няма да има  бутафория“, подчерта кметът Димитров.

Източната порта, известна още като акропола на Пловдив,  ще се затвари заради мащабни реставрационни и консервационни дейности . Тя е проучена на 90 процента, там предстоят археологически проучвания. Има очакване да бъде открита и Триумфалната арка на император Адриан.

 „Това  ще затвори движението между улица „Мушанов“ и кръговото движение“, каза кметът на район Централен Георги Стаменов.

Крайната цел е да се създаде уникален туристически маршрут, който да започва от Източната порта  да завършва на Небет тепе, не само с национално, но и със световно значение.

Екипът, работил  по проекта  “По крепостните стени на Филипопол“,  включва и зам.- кметовете Анести Тимчев и Пламен Панов, кметът на район "Централен"  и директора на ОИ "Старинен Пловдив" Богомил Грозев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Никола Илиев единодушно стана почетен гражданин на Пловдив

Пловдивският общински съвет единодушно удостои с отличието „Почетен гражданин на град Пловдив“ Никола Илиев за изключителен принос към опазване, съхраняване и развитие на музикалното наследство и популяризиране на българската народна музика. Никола Илиев е емблематична фигура за град Пловдив, обогатявайки културния пейзаж с непреходната..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

Сборникът с разкази "Баба" събира респект и благодарност

На книжния пазар излезе сборникът с разкази "Баба". Той ще бъде представен  от Кремена Димитрова  в „Петното на Роршах“ на 30 април.  Книгата включва разказите на хора от най-различни сфери и професии на живота, които разказват за своите Баби. Незабравимите си истории  споделят писател, психолог, журналист, рекламист, режисьор и актьор. Сред..

публикувано на 25.04.24 в 08:01

Проф. Пимпирев гостува на Природонаучния музей

Среща с проф. Христо Пимпирев и екипа на втората полярна мисия на българския военно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“ организира Регионалният природонаучен музей - Пловдив в зала „Планетариум“. Припомняме, че през февруари в Природонаучния музей бяха открити новата експозиция „Полюси“ и първият по рода си „Леден фестивал“,..

публикувано на 25.04.24 в 06:23

Над 450 изпълнители участват в конкурса "15 лалета" в Хисаря

Повече от 450 изпълнители, възпитаници на 64 музикални школи от 31 населени места, ще участват в Националния младежки конкурс за поп и рок музика "Петнадесет лалета".  Дванадесетото издание на конкурса ще се проведе от днес до неделя на сцената на Народно читалище „Иван Вазов 1904“ в Хисаря, съобщи музикалният директор на форума Иван Димов...

публикувано на 25.04.24 в 06:17

Светлина Стоянова идва в Пловдив с постановката "Севилския бръснар"

Оперната прима Светлина Стоянова се завръща в България за участие в постановката „Севилския бръснар“ на Росини на Държавна опера – Пловдив в Дом на културата „Борис Христов“. Младото сопрано със стремителна международна кариера в едни от най-реномираните оперни театри като Ла Скала-Милано, Виенската Щатсопера, Операта в Хамбург, Операта в..

публикувано на 25.04.24 в 06:13