Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сделката за ПИБ укрепва финансовата ни система

| обновено на 12.06.20 в 16:29

Държавата ще стане акционер в Първа инвестиционна банка, потвърди правителството. Рекапитализацията на банката бе едно от условията България да влезе в така наречената „чакалня“ за въвеждане на еврото. Държавната финансова подкрепа пък трябва да компенсира липсата на достатъчен частен инвеститорски интерес към предложените от банката права за придобиване на акции.

 

Финансистът Емил Хърсев заяви, че Българската банка за развитие е търговско дружество, не е държава, то участва в търговския оборот, както един от всички търговци. „Учудвам се какво прави МС в цялата тази работа? Вероятно показва своята загриженост и ангажимент, което е прекрасно. Сделката е легитимна, като се прави при притеснение, че капиталът на някоя банкова институция е недостатъчен, и се увеличава за укрепване на стабилността на финансовата система като цяло. 

Това е „изискване“, без законово основание на Европейската централна банка. Това е страхът на тази институция, че нещо може да се случи на банките в България. Не знам, как може да навреди на европейската общност като цяло? Аз на мястото на ЕЦБ не бих гледал толкова надалеч, по-скоро около седалището им във Фракфурт, защото там са по-сериозните и проблеми. Има неколцина банки, които не отговарят на никакви изисквания. Наскоро се наложи ЕЦБ да ги отмени. Тук ги притесняват проблеми, които не съществуват. Българската държава постъпи правилно, да добре, не е навредено, малко повече капитал.“

ББР маже да очаква печалба по-висока от средната рентабилност по своя портфейл, посочи още г- Хърсев.

"Преди няколко години имаше участие на Европейската банка за възстановяване и развитие. Една държавна банка, чийто акционери са държави със седалище в Лондон. Тя имаше участие, продаде го, реализира една доходност над пазарната за кредитни институции, и доволно се облиза.  

Става въпрос за увелечение на капитала на ББР. Подобно действие бе предприето наскоро в Германия за едно въздухоплавателно  дружество с 9 милиарда евро, каза още в анализа си финансистът Емил Хърсев.

Интервюто с финансиста Емил Хърсев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02