Гласуването за III-я Национален конкурс "Плакат - Костадин Отонов" за училищата по изкуствата към Министерство на културата се проведе дистанционно на два етапа на 18 и 19 юни 2020 г. Това стана чрез онлайн система за оценяване в официалния сайт на НХГ "Цанко Лавренов"-Пловдив.
В селекцията участваха 59 плаката на ученици на възраст от 14 до 18 години (от 8 до 11 клас) от училищата по изкуствата към Министерство на културата.
Комисията присъди десет награди. Класираните на първо, второ и трето място ще получат стипендии при условията и по реда на Наредбата за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби.
148 точки и първа награда бе присъдена на Надежда Боянова от НХГ „Цанко Лавренов“, която е избрала темата за COVID-19. Тя е изобразила плуваща в океана маска, а мотото на плаката е „Спасение“. На второ място е Никол Петрова от НГПИ "Свети Лука"-София, а на трето Виктория Йорданова от същата гимназия.
Отличието на МВнР е за Никол Петрова от НГПИ „Св. Лука“, интерпретирала проблема за глобалното затопляне. Младата авторка поставя въпроса „Всичко ли е заменимо“. Нина Врачева от НХГ „Цанко Лавренов“ е носител на приза на Община Пловдив. Тя също е творила по еко тема.
Всички конкурсни творби бяха оценявани от компетентно жури, в чийто състав участваха: представители на Министерство на външните работи на Република България, Ралица Базайтова - главен експерт в Министерство на културата на Република България, специалисти от Областна администрация Пловдив, Община Пловдив и Общински институт "Старинен Пловдив".
По оценяване на творбите на учениците работиха и гл. асистент д-р Ненко Атанасов и гл. асистент д-р Светлин Балездров от НХА, доц. д-р Александър Гьошев от АМТИИ, доц. д-р Красимира Друмева - ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", Костадин Отонов и Петър Чучулигов от НХГ "Цанко Лавренов", Ралица Карапантева от НГПИ "Св. Лука", представители на НУМСИ, преподаватели от НПГПФ, екип от НХГ "Димитър Добрович" и графичните дизайнери Вълкан Вълканов и Христо Гочев.
Конкурсът се организира от Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ – училище по изкуствата към Министерство на културата и с любезното съдействие като съорганизатор на Министерство на външните работи на Република България.
През 2020 година се отбелязват 75 години от създаването на ООН и 65 години от членството на България в организацията.
Тазгодишното издание на Националния конкурс „Плакат – Костадин Отонов“ за училищата по изкуства към Министерство на културата е под знака на тези годишнини. Инициативата даде трибуна на младите творци, за да отправят своите послания към света с езика на плакатното изкуство.
Медиен партньор на конкурса е БНР Пловдив.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.