Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епидемията от Covid-19 се разпространява навсякъде

„Епидемията си върви в пълен разгар в момента. Това, че преди няколко седмици имахме намаление на случаите на заразени с Civid-19, се оказа временно явление. Страх ме е да кажа, но мисля, че не са само огнища. Доста дифузно изглежда разпространението на инфекцията в страната. Очевидно в момента върви разпространението на епидемията навсякъде“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология и председател на Националния експертен борд по вирусология към Лекарския съюз.

В момента няма втора вълна от Covid-19 в България

„Мисля, че за втора вълна е още много рано да се говори. Надявам се да няма такава. Най-много се притеснявам от това, че сценарият изглежда, че не само, че дълго ще живеем с този вирус, но и то ще бъде на малки вълнички, ако мога така да кажа, на тласъци. В смисъл – ще има известно обостряне, а след това успокояване, след това пак, ако не ликвидираме тези огнища, които ги има според мен в цялата страна“, коментира професор Аргирова.

Хора без симптоми или с леки признаци на коронавирус заразяват останалите

„Точно такива хора най-много разпространяват вируса. И искам да се обърна към тях – всеки, който се почуства съвсем малко неразположен, нека да потърси диагностична помощ. Целта е да се изолират колкото може по-рано“, препоръча професо Радка Аргирова.

Според професор Аргирова връщането на част от мерките, включително и изискването за носенето на маски в закрити обществени пространства, e правилно.

Това е, което може да се направи – механично да спрем достъпа на вируса до хората. А дали са склонни българите да спазват тези мерки – струва ми се, че българите са малко недисциплинирани. Като че ли им се струва, че тази история вече отмина. Много от тях мислят, че такова нещо изобщо няма. А фактите са други и трябва да се съобразяваме с тях, коментира професор Аргирова.

Цялото интервю с професор Радка Аргирова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06