Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още 31 работещи в завода за авточасти в Смолян са с COVID 19

| обновено на 01.07.20 в 10:18
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Още 31 от работещите в Завода за производство на автомобилни части в Смолян са позитивни на коронавирус. Това обявиха от РЗИ и уточниха, че по общини случаите са 7 в Смолян, 9 в Мадан и 15 в Рудозем. Потвърдените от предприятието се проучват и се издават предписания за 14-дневна домашна изолация. 

"Всички хора са в добро състояние, на домашно лечение, само един е в болница с лека пневмония" - съобщи пред Радио Пловдив оперативният директор на Завода Костадин Христов. 

Припомняме, че след първите 7 случая там от миналата седмица, в понеделник бе съобщено за други 60 заразени, които вчера бяха коригирани на 57. Така общият брой на заразени с коронавирус в предприятието са 95. Общо направените проби са 377. Очакват се резултатите на още 20 души.

"Първите случаи, преди масовото тестване, бяха в администрацията. Сега е основно засегнато производството – засегнати са 3 поточни линии. В момента не работят, ще бъдат пуснати следващата седмица. Искам да минат 10 дни, хората първо да се успокоят, защото има известно напрежение. Хубавото е, че тези линии са в една сграда, което дава възможност по-лесно да се локализират линиите и заразата" - коментира още Костадин Христов. 

В момента работата в предприето е реорганизирана и се работи с капацитет от 40% - на едносменен режим на работа и при изпълнение  само на спешните поръчки. Работят само хора, за които е сигурно, че са негативни на COVID 19, поточните линии са с разреден персонал, увеличени са входовете и изходите, осигурени са за всички шлемове. Продължава и дезинфекцията, както и следенето на температурата. 

"Основното е да научим хората, че всичко е в техни ръце. Наблягаме на самодисциплина" - допълни Христов.

Тъй като случаите в завода не са само на хора от община Смолян, а и от общините Мадан и Рудозем, и най-вероятно за някои от тях ще се наложи хоспитализация, днес е свикан Областният медицински щаб, който е анализирал болничната база в целия регион, обяви областният управител Недялко Славов: 

"От днес правим моболизация всички лечебни заведения да са приведени в готовност за прием на пациенти с ковид. Общинските болници в Девин, Мадан и и Златоград да приемат леките и средно-тежките случаи, а тежката симптоматиката и необходимостта от интензивното лечение да поема областната болница."

По данни от Славов, само от огнището в завода карантинираните в момента са около 220 – това са от заразените и техният контактен кръг. "С контрола им се надяваме да пресечем заразата в областта" - каза областният управител и председател на Областния кризисен щаб.

Извън това огнище, в област Смолян има още 5 нови случая на заразени с COVID 19 от последното денонощие. Това са 4-ма души от община Смолян и 1 от Рудозем. От тях двама са мъже и три жени на възраст от 26 до 79 години. Те са на домашно лечение и под наблюдение на личен лекар, като двама са с диагноза пневмония.Продължава епидемиологичното проучване за установяване на контактните с тях и предприемане на епидемиологични мерки, съобщават от здравната инспекция. 

Подробности за откритите днес случаи, началото на вируса, мерките, които се предприемат и реорганизацията на дейността на завода може да чуете в интервюто с оператвиния му директор Костадин Христов в звуковия файл.

Може да чуете и цялото интервю с областния управител.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки пловдивчани на протест заради скандала с вота

Десетки хора се включиха протест на площад "Съединение", провокиран от скандалния казус преизчислението на резултата от вота при последните парламентарни избори и продължил по-малко от час.  Пловдивчани се включват в протеста "Кой блокира Конституцията?" Демонстрациите са организирани в няколко града в страната от инициативата "Правосъдие за..

публикувано на 12.03.25 в 19:15

Проучват находище на строителни материали в Ръжево Конаре

„Холсим България" АД ще проучва строителни материали в площ „Ръжево Конаре", разположена в землището на едноименното пловдивско село, гласи днешно решение на Министерския съвет. За този срок титулярят ще вложи минимум 178 000 лева в проучвателните дейности. Удължава се срокът на концесионния договор за добив на минерална вода в находище..

обновено на 12.03.25 в 16:36

Осигурени са парите за програмите "Грижа в дома" и "Топъл обяд"

Напълно са осигурени средствата за 2-те основни програми на социалното министерство – „Грижа в дома“ и „Топъл обяд“. Това съобщи в Пловдив социалният министър Борислав Гуцанов. „По програмата „Грижа в дома“ имаше само 100 милиона лв, а самата програма приключи на 31 декември 2024 г. Вчера успяхме да договорим още 50 млн. лв и днес вече..

публикувано на 12.03.25 в 15:58

Задържаха посредник в ало измама, взел 3000 лева от пенсионерка

Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение и задържа 31-годишен посредник в поредната измамна схема. Жертвата е 69-годишна пловдивчанка, която получила обаждане, че брат й е блъснал дете и трябва да бъде освободен от ареста срещу 3000 лева.  Измамата е извършена на 10 декември миналата година. Тогава 69-годишната жена от Пловдив получила..

публикувано на 12.03.25 в 15:19

33 фирми от Пловдив получиха близо 10 млн. лева за иновации

33 фирми от Област Пловдив сключиха договори по процедура „Разработване на иновации в предприятията“ през месеците февруари и март тази година. Това показва анализът на Областен информационен център - Пловдив на данните в ИСУН 2020. Общата стойност на проектите е 17 177 091 лева, а безвъзмездната финансова помощ, която ще получат бенефициентите, за..

публикувано на 12.03.25 в 14:59