„Правителството подхожда консервативно към резултатите от кризата. Негова цел е да се запази устойчивостта на държавния бюджет, където нещата са горе-долу наред. Не такава обаче е ситуацията в икономиката, където най-сполучливата мярка досега се оказа 60 към 40, насочена към една от най-тежките последици – загубата на множество работни места“. Това заяви финансовият анализатор от УНСС Димитър Чобанов.
По думите му, по отношение на заетостта, погледът на държавата трябва да бъде фокусиран върху спецификата на регионите, където по-малките изпитват по-сериозна нужда от педкрепа.
Като слабост на българската икономика през последните години Чобанов назова недостатъчните инвестиции и изрази надежда Правителството да подкрепи бизнеса с цел да бъде създадена по-привлекателна бизнес среда.
„Използването на различните органи на държавна власт за притискане на бизнеса трябва да бъде премахнато – наличието на масови проверки едновременно от различни институции е необходимо, но това да става при спазване на правила, за да не постадат едни бизнеси за сметка на други“.
Чобанов подчерта, че промени в данъчното законодателство в момента са опасни и ако се цели изравняване и повишаване на доходите, то това трябва да стане чрез разходната част на бюджета, а не – чрез приходната.
Разбираемо е, че в началото на кризата Правителството действаше предпазливо, защото негативният ефект от нея се очаква да бъде почувстван силно в началото на следващата година. Мярката 60 към 40 за поддържане на работните места би имала ефект, ако кризата има временен характер. Но ако се окаже, че се поддържат работни места, които така или иначе трябва да бъдат закрити, ще се окаже, че се пречи на икономиката да се приспособи към новата ситуация.
Стуктурата на икономиката ще се промени значително спрямо тази, на предкризисното ниво и колкото по-бързо се случи преобразуването й, толкото по-добре ще бъде за нея. Държавата трябва да помогне на този процес с мерките, които предприема, а не да пречи, бе категоричен финансистът.
Интервюто – от звуковия файл: .
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..