Как на вид едни и същи събития стоят във времето, как се движат в спиралата на историята? Как завършват проявите на обществено недоволство във времената преди нас. Има ли поука за днешните протестиращи, властници и наблюдаващи.
Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в Пловдив: "Всяко общество се характеризира с някакъв диалог между управляващи и управляеми. В историята на България през 19-ти 20 век се откриват интересни факти. В рамките на Османската империя има недоволства изразени във въстания, които са потушавани в много кръв. Целта е била да свалят властта, която се счита за свещена. Християните в Пловдив намират друга форма. Това са прошения подписани от стотици, или хиляди хора, представители на еснафи и на други организации. Сега може да изглежда учудващо, но достигайки до великия везир, до султана, те много често имат резултат.
Като пример Шивачев посочи, че през 1875 г. е отправено искане от Пловдивска област до султана, за смяна на управителя, защото не поддържа пътищата, а това пречи на търговията. Той наистина е сменен. Има искания за смяна на гръцките владици, които се отнасят непочтително към християнското българско население.
По думите на Стефан Шивачев много по-интересно става след Освобождението, когато България получава една от най-демократичните конституции.
„След Съединението през 1885 г. протестите вече са от друг тип. Появяват се т.н. рубладжии, които са платени от Русия . Времето е след абдикацията на княз Александър І. Организират абсолютно безмислени протести и шествия, чиято цел е защитаване на чужди интереси.
Що се касае до Френската револючия, тя утвърждава, че революциите се замислят от едни, реализират се от други, а се ползват от трети.
Един протест е истински, от него има полза тогава, когато представлява национален интерес и е без външен натиск."
Това са поуките, които ще ни дадат отправната точка за днешния ден.
Интервюто със Стефан Шивачев е в звуковия файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..