Изложба „Жените в Новия Завет“ на Юлия Станкова се открива в галерия „Възраждане“. Библейската тематика е често срещана в творбите на много художници. Но цяла изложба, посветена на жените от Новия Завет е нещо специално и рядко, казва галеристката Красимира Алексиева. Особено когато авторът е жена – теолог. „Най-кратко бих определила работата си като съвременно продължение на византийската живописна традиция“ , споделя авторката.
„Моят творчески експеримент се състои главно в това да извадя иконописта от зоната на занаятчийството, да открия свободните ѝ „валенции“, да я съживя като посредник в нашия диалог с Библията и, доколкото посланието в нея е общочовешко, да върна тази образност сред съвременните културни течения в Европа, където вярвам, че е нейното място.
Още в началото на моите занимания с Евангелските текстове, бях очарована от женското присъствие в тях. И в четирите евангелия е обърнато специално внимание на групата жени, които са следвали Иисус по време на дейността Му в Галилея и после в пътуването Му от Галилея до Йерусалим. Те несъмнено са присъствали на всички проповеди на Христос, помагали са Му, грижели са се за Него, когато се е налагало са предоставяли имотите си. Те единствени остават до Христос докрая, свидетели са на Неговото разпятие, а после те са първите, удостоени да свидетелстват за възкресението Му.
Никъде в Евангелския текст няма да срещнем описание на външността на новозаветната жена, нито какъвто и да било художествен коментар. Библейският писател просто изрежда фактите като ни оставя сами да „нарисуваме“ във въображението си нейния портрет. И ние моделираме, всеки според способностите си, лицето с най-красивите черти, за да изразим възторга си от чудното преобразяване на женската душа, когато тя екстремно разцъфтява, окъпана в благодатната близост на Христос.“
Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ ще изнесе благотворителен концерт за набиране на средства за деца в нужда. В обновената зала на дружеството на ул. „Ангел Букорещлиев“ 18 хористите под диригентството на Илиян Тиганев ще представят програма, в която са включени най-новите музикални произведения, изпълнявани от хора...
Православната ни църква почита на 6 декември паметта на свети Николай Чудотворец. Наричат го светец на милосърдието, защото целият му живот бил посветен в подкрепа на бедните, страдащите, невинните и онеправданите. Св. Николай е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят. Той е покровител на моретата, моряците и..
„Кръстопътища: интровертност и екстравертност на българската култура. Европейски контексти“ е насловът на Десетата международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти, която започна на 5 декември 2024 г. във Виена. Конференцията е продължение на традиционната среща с българистична тематика настуденти и докторанти от различни..
След кратък дебат с 46 гласа „За“ Общинският съвет на Пловдив прие Културния календар за 2025 години. Той е на обща стойност 4 милиона 350 хиляди лева, който е увеличен с 600 000 лева в сравнение с този от настоящата година. Общинският съветник от „Възраждане“ Господин Апостолов поиска да разбере защо за честванията на национални празници има..
Председателят на Общинския съвет Атанас Узунов връчи на Цвятко Сиромашки отличието Почетен гражданин на Пловдив. На церемонията, която се проведе в началото на заседанието на местния парламент, известният пловдивски скулптор получи почетния знак с герба на Пловдив, както и лента, която символизира знамето на града. Местният парламент..