Изложба „Жените в Новия Завет“ на Юлия Станкова се открива в галерия „Възраждане“. Библейската тематика е често срещана в творбите на много художници. Но цяла изложба, посветена на жените от Новия Завет е нещо специално и рядко, казва галеристката Красимира Алексиева. Особено когато авторът е жена – теолог. „Най-кратко бих определила работата си като съвременно продължение на византийската живописна традиция“ , споделя авторката.
„Моят творчески експеримент се състои главно в това да извадя иконописта от зоната на занаятчийството, да открия свободните ѝ „валенции“, да я съживя като посредник в нашия диалог с Библията и, доколкото посланието в нея е общочовешко, да върна тази образност сред съвременните културни течения в Европа, където вярвам, че е нейното място.
Още в началото на моите занимания с Евангелските текстове, бях очарована от женското присъствие в тях. И в четирите евангелия е обърнато специално внимание на групата жени, които са следвали Иисус по време на дейността Му в Галилея и после в пътуването Му от Галилея до Йерусалим. Те несъмнено са присъствали на всички проповеди на Христос, помагали са Му, грижели са се за Него, когато се е налагало са предоставяли имотите си. Те единствени остават до Христос докрая, свидетели са на Неговото разпятие, а после те са първите, удостоени да свидетелстват за възкресението Му.
Никъде в Евангелския текст няма да срещнем описание на външността на новозаветната жена, нито какъвто и да било художествен коментар. Библейският писател просто изрежда фактите като ни оставя сами да „нарисуваме“ във въображението си нейния портрет. И ние моделираме, всеки според способностите си, лицето с най-красивите черти, за да изразим възторга си от чудното преобразяване на женската душа, когато тя екстремно разцъфтява, окъпана в благодатната близост на Христос.“
"Пловдив е далекоглед. Ако го обърнеш от правилната страна, виждаш надалече, ако го обърнеш от неправилната, си разбиваш носа в първото препятствие." С Александър Секулов си говорим за нещата от живота по книгата му "Възхвала на провинцията". Разговор за Пловдив, който като всеки античен град превръща Бог в приятел. "Бог не е дума, а тишина", казва..
Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ ще изнесе благотворителен концерт за набиране на средства за деца в нужда. В обновената зала на дружеството на ул. „Ангел Букорещлиев“ 18 хористите под диригентството на Илиян Тиганев ще представят програма, в която са включени най-новите музикални произведения, изпълнявани от хора...
Православната ни църква почита на 6 декември паметта на свети Николай Чудотворец. Наричат го светец на милосърдието, защото целият му живот бил посветен в подкрепа на бедните, страдащите, невинните и онеправданите. Св. Николай е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят. Той е покровител на моретата, моряците и..
„Кръстопътища: интровертност и екстравертност на българската култура. Европейски контексти“ е насловът на Десетата международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти, която започна на 5 декември 2024 г. във Виена. Конференцията е продължение на традиционната среща с българистична тематика настуденти и докторанти от различни..
След кратък дебат с 46 гласа „За“ Общинският съвет на Пловдив прие Културния календар за 2025 години. Той е на обща стойност 4 милиона 350 хиляди лева, който е увеличен с 600 000 лева в сравнение с този от настоящата година. Общинският съветник от „Възраждане“ Господин Апостолов поиска да разбере защо за честванията на национални празници има..