Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриха представителна антична сграда и част от улица

Нови археологически разкрития в центъра на Пловдив

Снимка: 24plovdiv.bg

Антична сграда с 5 помещения и подови настилки, както и части от улица, откриха археолози на терена, където се намираше бившият ресторант "Греми" в центъра на Пловдив.

"Сградата е с доста големи размери, около 250 квадратни метра сме проучили от нея, частично все още. Имаме данни, че тя се развива на запад под бул. "Цар Борис Трети Обединител" и на север под ресторант "Даяна". Категорично това е представително здание, но за момента е рано да кажем дали е обществена или частна сграда", каза пред Радио Пловдив археологът София Христева. 

Съществувала е доста дълго време, затова предположенията са, че е строена около ІІІ - ІV в. и в нея е имало живот до VІ в. н. е., допълни тя.

В две от 5-те разкрити помещения е намерена част от хипокауст (подово отопление) от антично време. Открити са доста архитектурни детайли, фрагмент със стилизиран мраморен орел, част от внесен от Александрия стъклен съд с изображение на човешка фигура, много монети и др.

Има и доста материали от Средновековието, като находките от този пласт вече са проучени. Най-интересната сред тях е част от представителна сграда с фрагмент от стенопис на женско лице, от което е запазено само дясното око. 

"Голяма част от пластовете са почиствани, затова не намираме достатъчно находки, които да ни насочат за функцията на самата сграда. Възможно е да е била обществено здание или резиденция на аристократ. Голяма част от находките не са в добро състояние", поясни археологът. 

София Христева допълни, че проследяват и около 5 метра от антична улица, намираща се северно от сградата, която отвежда към Форум Изток. "Очакваме и още една улица да излезе, така че да разкрием и антично кръстовище", поясни тя. 

Наесен се очаква комисия от Министерството на културата да посети обекта и да прецени какво ще се случи с него и дали теренът ще бъде застроен. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Пророчеството на Звездата" ще има премиера в Пловдив

В Световния ден на книгата и авторското право говорим за ново издание, с автор от Пловдив: „ Пророчеството за Звездата “ -  на  Силвия Павлова . Тази книга разказва за най-новите археологически  и исторически доказателства за Исус Христос, за последната седмица от живота на Спасителя. Авторката ще представи премиерно книгата тази сряда, на 24 април,..

публикувано на 23.04.24 в 08:50

Скулптури и фотографии на Христо Генев в галерия „Капана“

Изложбата „РазЛИЧЕН. Опит за съвършенство“ на известния художник Христо Генев ще бъде представена в галерия „Капана“ в Пловдив (бившия Детмаг на ул. „Райко Даскалов“ №29). Експозицията включва 22 пластики от дърво и метал, както и над 40 авторски черно-бели фотографии, вдъхновени от скулптурите. Посетителите ще могат да видят и мултимедийно представяне..

публикувано на 23.04.24 в 07:17

На 23 април светът отдава почит на книгите и техните автори

23 април е Световен ден на книгата и авторското право. Празнува се за първи път през 1995 година по решение на ЮНЕСКО. Посветен е на всички четящи и се прави с цел да насърчава четенето, книгоиздаването и защитата на авторското право. Датата 23 април е избрана, защото на този ден през 1616 г. са починали Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес...

обновено на 23.04.24 в 06:57

Представят книга за криминалните престъпления преди 10.XI.1989 г.

В зала "Съединение" на Регионалния исторически музей в Пловдив довечера ще бъде представена книгата на Стефан Иванов „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“.  Документалната творба изследва криминалните престъпления преди 10 ноември 1989 г. В нея авторът историк разобличава мита – цитирам: „че през..

обновено на 23.04.24 в 06:57

В Пазарджик показват как се изписват великденски яйца с писалка и восък

Великденска работилница за писани яйца отваря врати от 23 до 26 април в етнографската експозиция на Регионалния исторически музей в Пазарджик. Специалистите от етнографския отдел ще запознаят желаещите с традиционни техники и начини за украсяване на великденските яйца, разпространени в Ракитово, Велинград и Белово. Изписването на великденски..

обновено на 23.04.24 в 06:56