Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставрират вилата на Александър Стамболийски

Янка Давчева, директор на Къщата-музей „Александър Стамболийски“ в село Славовица, коментира добрата новина за отпуснати 72 340 лева за ремонт и реставрация на вилата-музей построена през 1922 г. След пожар през 2000 г. е въстановен първият етаж, като е открита музейна експозиция през 2006-та година. Очаква се през следващата година да завършат ремонтните дейности на втория етаж, като обзавеждането ще се осъществи с кандидатстване по друг проект.

Г-жа Давчева уточни, че това е културна институция, която се сътои от три обекта. Включва родната къща на Ал. Стамболийски в село Славовица, Вилата-музей, която е на три километра от селото и Паметник-костница. Те са национални паметници на културата и трябва да бъдат посетени от всеки българин. Тя припомни, че Александър Стамболийски печели изборите през 1920 година, като става първият земеделец министър председател. Преди това  на 29-ми ноември 1919 г. подписва Ньойския договор, който е неизгоден за България и маркира Втората национална катастрофа. Стамболийски прави редица реформи, с които си печели много врагове. Така се стига до преврата на 9 юни 1923 година.

Интервюто с Янка Давчева, директор на Къща-музей „Александър Стамболийски“ е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриха български герб с лъв от 14 век на Перперикон

Коланна апликация от бронз с изящно изпълнено релефно изображение на лъв откриха на Перперикон. Това според проф. Николай Овчаров е доказателство за наличието на български герб през 14 век. Той подчерта, че това е хералдическо изображение и съответства на lionpassant или „лъв в движение“. „Опашката е вдигната по характерния начин..

публикувано на 14.08.24 в 11:26

Етнографският музей представя древни плъстени послания

"Българските плъсти - послание от древността" е названието на Националната изложба, която представя Регионален етнографски музей Пловдив. Експозицията съдържа плъстени изделия от цялата българска територия, събрани от шест музейни институции - Национален исторически музей - София, Национален етнографски музей - БАН, Дирекция на музеите - Копривщица,..

публикувано на 13.08.24 в 10:00

Археологическо лято и на Емпорион Пистирос до Ветрен

Четвърта седмица продължават археологическите проучвания на Емпорион Пистирос, край град Ветрен, област Пазарджик. За това съобщи Виолета Дунева, директор на Археологическия музей „ Проф. Мечислав Домарадски“ в Септември.  Разкопките се провеждат с подкрепата на фондация „Балканско наследство“ и на обекта работят археолози и доброволци...

публикувано на 12.08.24 в 11:34

Преге - предаване за света на книгите, 10 - 16 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 10.08. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Стефан Цвайг. Опиянението от промяната. 272 стр., 4А, Унискорп, 2024. Габриел Гарсия Маркес. Окапалата шума. 162 стр., ок. 5А, Лъчезар Минчев, 2024. Ставрос Христодулу. Денят, в който реката..

публикувано на 12.08.24 в 10:17

Концерт на Йорданка Христова на Античния театър

„Завинаги“ е мотото на концрта-спектакъл, който Йорданка Христова ще представи на сцената на Античния театър в Пловдив довечера. Певицата се завръща в града под тепетата, за да празнува 60 години на сцената.  Нейните почитатели ще имат възможността да чуят на живо отново златните ѝ хитове като „Изповед“ („Ще продължавам да пея"), "Пред есен",..

публикувано на 12.08.24 в 08:16